Kola opět nejsou: 5 tipů, co dělat, aby nezmizelo i to vaše

Jízdní kola jsou už druhým rokem nedostatkové zboží. Na nová existují dlouhé pořadníky, a bazarová se na vývěskách i přes vyšší cenu ani neohřejí. Patříte mezi ty šťastnější, kteří nové kolo neshánějí? Pak byste si to své měli důkladně chránit.

Neutuchající poptávka po kolech navnadila i zloděje. Kola, která patří dlouhodobě k oblíbeným „kořistem“, se tak kradou ještě více, a spolu s nimi i nejrůznější komponenty a doplňky. Jen za loňský rok se škoda vyšplhala na téměř 140 milionů a je víc než pravděpodobné, že letos ještě vzroste. Ruku v ruce s tím jde bohužel i nízká objasněnost krádeží – s odcizeným kolem se tak ve většině případů už nesetkáte. Jak krádežím doma i na cestách předcházet?

1. Zamykat, zamykat, zamykat
Základní pravidlo se nemění – zamykejte. Doma v garáži nespoléhejte jen na zámek ve dveřích a zabezpečte i kolo schované uvnitř – využít můžete klasický lankový zámek nebo zámek na motorky, který je těžší, ale disponuje robustním ocelovým řetězem. Kolo můžete připevnit i k bezpečnostnímu systému typu X Safety Box, který zloděj nepřekoná. 
Nikdy nenechávejte kolo ledabyle opřené u domu nebo na zahradě – přes plot se zloděj dostane velmi snadno a krádež je pro něj otázkou chvilky. 
„Majitelé rodinných domů jsou v zamykání kol často poměrně laxní – kola nechávají za domem na terase, případně opřená u zahradního domku. Zloděj si je tak může v klidu obhlédnout a v noci bez problémů odnést,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

2. Na výletech opatrně
Jarní počasí láká na první cyklovýlety. I na nich byste neměli zapomínat na důsledné zamykání kola a před odjezdem vždy zkontrolovat, zda máte cyklozámek s sebou. Kolo nenechávejte bez dozoru ani na pár minut – a to i když jste uprostřed lesa, kde by se mu zdánlivě nemělo nic stát. Na rušnějších místech dobře vybírejte, k čemu kolo uzamknete. Ideální je pevně ukotvená opora, případně stojan určený přímo pro cyklisty. V mnoha turistických lokalitách a městech už můžete najít i speciální bezpečnostní stojany s ocelovým rámem, které krádež znemožňují.

3. Doplňky dolů
Každý vášnivý cyklista si své kolo důkladně vybaví – ať už jde o držák na smartphone či navigaci, světla, nosiče nebo brašny. Právě toto drobné cyklovybavení láká zloděje, kteří si na krádež kola netroufnou, ale odmontovat světlo je pro ně otázkou pár vteřin. Pokud nechcete o vyladěné doplňky nenávratně přijít, vždy je z kola sundávejte, a to i když si odskočíte na krátké osvěžení do restaurace u cyklostezky. Nikdy nenechávejte na řídítkách viset helmu a pozor si dávejte i na peněženky a doklady ponechané v brašnách.

4. Pozor na společné prostory
Pokud bydlíte v panelovém domě, nezbude vám pravděpodobně jiná možnost než skladovat kolo ve společných prostorech. „Na rovinu můžeme říci, že kolárny, kočárkárny a další sdílené prostory jsou z hlediska zabezpečení velmi problematické. Vyšší pohyb osob a nedůslednost v zamykání, kterou nemůžeme ovlivnit, vede k častým krádežím – a u jízdních kol, která mohou zloději rychle udat v bazarech, je riziko odcizení mnohonásobně vyšší,“ doplňuje Neuvirt.
Napůl vyhráno tak mají majitelé samostatných sklepních kójí, kteří mohou mít zabezpečení pod větší kontrolou. Uskladněné kolo je v takovém případě vhodné zakrýt, aby nebylo na očích, a kóji uzamknout pomocí bezpečnostní petlice s visacím zámkem. U pevných dveří můžeme zvolit kombinaci klasické zámkové vložky a petlice nebo závory, která zabezpečení ještě zvýší.

5. Na sítích opatrně
Podařilo se vám „ulovit“ nové kolo i přes jejich aktuální nedostatek? Nebo jste se konečně dočkali a přišel vám vysněný model, který jste si objednali už před rokem a půl? Nechte si radost jen pro sebe a své nejbližší a odolejte pokušení vystavit fotky na sociální sítě. Zloději dnes již běžně brouzdají v internetových vodách a vytipovávají si vhodné úlovky – když budete se sdílením zdrženlivější, zabráníte tomu, aby chytili právě vaše kolo.