Zřícená zeď blokovala železniční koridor u Kolína

Železničáři zhruba po 13 hodinách zprovoznili uzavřený železniční koridor mezi Prahou a Moravou. Páteřní trať v pátek odpoledne na okraji Kolína zablokovala zeď, která se zřítila na koleje. Do sutin pak vjely dva vlaky. Následky nehody byly odstraněny před 4:00. Na jedné koleji je omezená rychlost, řekla ČTK mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Podle Pistoriusové už po trati začaly jezdit ranní vlaky a od zprůjezdnění nejsou hlášeny žádné problémy. Snížená rychlost je na koleji, která je blíž ke zřícené zdi.

Nehodu, která se obešla bez zranění, vyšetřuje Drážní inspekce s policií. Podle mluvčího inspekce Martin Drápala to ale potrvá několik měsíců, patrně budou zpracovávány posudky, což ČTK potvrdila i mluvčí kolínské policie Martina Fejfarová. "Vyšetřování je teprve na začátku, zjišťujeme základní informace," řekla dnes mluvčí. Už v pátek uvedla, že případný viník by mohl být stíhán pro obecné ohrožení.
 
Zeď, která se na železnici sesunula, patří městu. Jde o objekt starých kasáren, které jsou podle kolínského starosty Víta Rakušana demolovány právě kvůli tomu, že podle statiků hrozilo zřícení na trať.
 
"Ze strany města je to po právní a faktické stránce vše v pořádku," řekl Rakušan. Podle něj případné pochybení půjde za firmou, kterou si město na demolici najalo.
 
Do sutin zřícené zdi vjel parní vlak, který směřoval z Rakouska na setkání parních lokomotiv do Lužné a rychlík jedoucí z Brna do Prahy. Zprůjezdnění trati se protáhlo kvůli tomu, že musely být zabezpečeny objekty vedle trati proti dalšímu zřícení.
 
Parní vlak byl poškozen pouze minimálně a mohl odjet. Rychlík naopak musel počkat na vyproštění. Na vlacích vznikla podle Drážní inspekce škoda 180.000 korun. Příčinami nehody se kvůli demoličním pracím vedle trati začala zabývat policie.
 
zdroj: ČTK