Výjimečná elektrárna roste v Kolíně

Na místě bývalého areálu firmy Isol u kolínského nádraží roste pilotní projekt malé elektrárny na spalování biomasy, která půjde za necelý rok do zkušebního provozu. Jde o dva chytře technologicky propojené provozy - lisovnu olejnin, jejíž odpad bude spalován v elektrárně s výkonem 6 megawatt. 

Stavět se měla začít už v roce 2009, ale chyběly peníze. Od loňského podzimu je výstavba opět v plném proudu. Investici za půl miliardy realizuje pro tento účel nově založená společnost Bioenergo-komplex, která získala na výrobu "zelené" energie dotaci 90 miliónů korun z evropských fondů pro regionální rozvoj.

Budova lisovny je již zhruba dokončena, v květnu by měla začít montáž technologií. K tovární hale budou ještě přistavěna sila na skladování semen a výlisků, dále i zásobníky na vyráběný olej a koncem roku vstoupí lisovna semen do zkušebního provozu. Celkem bude v elektrárně zaměstnáno zhruba 40 lidí, počítá se s nepřetržitým provozem. Do směnného provozu nastoupí asi 20 pracovníků, další se uplatní v obslužných a provozních profesích. Nábor prvních zaměstnanců proběhne již v červnu.
 
Projekt je zaměřen na dokonalé využití řepky či slunečnice. Kromě hlavního produktu, oleje pro potravinářské účely, bude i druhý produkt z lisování beze zbytku využit, a to jako palivo - čistá biomasa pro tepelnou elektrárnu. Provoz má být v podstatě bezodpadový, spaliny z elektrárny by neměly přesáhnout ani 50 procent povolené normy. Podobný provoz jako ten v Kolíně nemá v republice zatím obdoby.