Výbuch v domě na Kolínsku zranil dva muže, jednoho z nich těžce

Při nočním výbuchu rodinného domu v Cerhenicích na Kolínsku se těžce zranil sedmapadesátiletý muž, má popálené dýchací cesty a dolní část těla. Je v péči popáleninového centra v Praze. Další muž byl zraněn lehce. Exploze dům zcela zničila a poškodila i osm až deset dalších okolních domů. Škoda byla odhadnuta na dva miliony korun. Podle policie je jedna z vyšetřovacích verzí taková, že muž výbuch způsobil úmyslně. Ještě v 10:30 na místě zasahovali hasiči a policie.

"Muž je na jednotce intenzivní péče kliniky popáleninové medicíny. V bezprostředním ohrožení života se nenachází, je ve stabilizovaném stavu," řekl ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Lukáš Matýsek.
 
Podle mluvčí krajských hasičů Lenky Kostkové majitel zůstal zavalen pod troskami. Budova poté začala hořet. Policie pracuje se třemi vyšetřovacími verzemi. Příčinou může být podle nich úmysl, nedbalost nebo nahodilá událost, jako například zkrat na spotřebiči. "Měla od něj asi před měsícem odejít družka, čili prověřujeme i tuto možnost, že by to mohl být právě ten motiv k nějakému úmyslnému jednání," řekl Marek Jirouš z kolínské policie. Podle některých sousedů muž na zahradě večer griloval.
 
"V prvním momentě jsme počítali s tím, že to bude výbuch plynu, ale v tuto chvíli je to stále v šetření, nevíme kvůli čemu to bouchlo," řekl velitel kolínských hasičů Dalibor Zeman.
 
O výbuchu se záchranáři dozvěděli dnes krátce po 1:30. Z trosek hasiči vyvedli muže, který se nadýchal zplodin. "Byla to hrozná rána, mysleli jsme, že spadlo letadlo nebo udeřil blesk. Vyběhli jsme ven a potom jsme to viděli," řekl ČTK obyvatel nedalekého domu.
 
"Lékařka těžce zraněného muže zaintubovala, připojila na umělou plicní ventilaci a po ošetření byl transportován na popáleninové centrum pražské vinohradské nemocnice," uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. Zdravotníci ošetřili také muže, který v době výbuchu nebyl v domě a poranilo ho rozbité sklo. Podle Kostkové šlo o souseda.
 
Hasiči po výbuchu prohledávali trosky domu a zjišťovali, jestli uvnitř nebyl někdo další. Psovodi už ale byli odvoláni a hasiči s pomocí bagru nyní rozebírají a likvidují trosky budovy.
 
zdroj: ČTK