Vlastní vinotéka nebo sklípek? Není problém. 3 tipy, jak na to

Pokud jste znalci a milovníci vína, nebo si rádi dáte občas sklenku, určitě jste někdy přemýšleli, jak víno doma skladovat. Nabízejí se hned tři možnosti. Pokud si dáte skleničku dobrého vína jednou za týden, lednička vám nabídne dostatečný prostor pro jednu až dvě láhve. Jestli jste větší milovník vína, mohly by vás zaujmout speciální chladicí boxy na láhve s vínem. A pokud vám ani tohle nestačí, proč si nepořídit doma vinný sklípek?

Domácí vinotéka

Pokud nemáte možnost zbudovat vinný sklípek a přeci jenom byste chtěli skladovat větší množství lahví, budou pro vás prosklené domácí vinotéky nejlepším řešením. Mnozí si řeknou, že vinotéka je pouze lednice s prosklenými dveřmi, ale to jste na omylu. Domácí vinotéky udržují konstantní teplotu a také chrání proti UV záření.

„Kvalitní vinotéka je zároveň vybavena antivibračním systémem, a tak dodává vašim vínům to největší pohodlí. U větších vinoték očekávejte také dvě teplotní zóny, díky kterým můžete v jedné lednici na víno chladit více druhů vín. Ceny se liší samozřejmě podle velikosti a vybavení, nejlevnější pořídíte za přibližně 5 000 Kč, k dostání jsou ale také vinotéky za 30 - 40 000 Kč,“ říká Kamil Gruncl ze společnosti Global Wines .

Vlastní sklípek

Pro ty největší milovníky vína není nad posezení s přáteli v atmosférou nabitém prostředí téměř podzemní stavby, kde to zlehka voní vínem, sýrem a dobrou uzeninou. Pokud zrovna nežijete na Moravě a nemáte čas tam vyrážet tak často jak byste chtěli, můžete si na zahradě, přímo v domě či dokonce v bytě takový „sklep“ vytvořit. Dnes existují firmy, které dokážou vykouzlit pověstné stavby na klíč, a to už za pár týdnů. Máte na výběr ze dvou možností. Buď si v domě či bytě vyčleníte místnost, kterou byste chtěli vínu věnovat, anebo stavbě opravdového sklípku uvolníte trochu místa na svém pozemku. Samozřejmě musíte počítat s větší finanční náročností.

Je také dobré předem vědět, jaký typ sklípku budete chtít. Existují dva druhy: pasivní a aktivní. Pasivním se rozumí, že udrží vhodnou teplotu a vlhkost a je správně odvětrán, a to bez větší pomoci nějaké klimatizace a techniky. U tzv. aktivních vinných sklepů se o vhodné klimatické podmínky stará promyšlená chladící technika.

Jaká vína skladovat?

„Až si budete pořizovat domů lahve chutného vína, dobře si promyslete, které vypijete nejdříve, které až za několik měsíců a které si chcete uchovat léta. Podle toho jim také dopřejte nejvhodnější prostředí. Vína pro rychlou spotřebu pak ani do sklípku nenoste, postačí jim chladnička,“ dodává Kamil Gruncl. A pokud váháte s výběrem vhodných vín k okamžité spotřebě, ke skladování či k archivaci, můžete se obrátit přímo na odborníky ze společnosti Global Wines .