Viktorka (7 let): Dělá minimální pokroky, přesto krůček po krůčku jde kupředu. Navíc s úsměvem

O tom, že se život může změnit z minuty na minutu, se přesvědčili i mladí rodiče z Kolína, Veronika a Pavel. Před sedmi lety se jim narodila první dcera Viktorka, o tři roky později Patricie.  "Viktorka se narodila jako zdravé miminko, jen o trochu dříve. Postupem času se nevyvíjela tak, jak by měla. Proto začalo kolečko vyšetření. Až v jejich čtyřech letech se však lékaři shodli na diagnóze, kterou je dětská mozková obrna,“ začíná své vyprávění paní Veronika, jež je zdravotní sestřičkou, čili ihned tušila, co vše rodinu čeká a že nejdůležitější budou pro rozvoj Viki pravidelné terapie a rehabilitace.

Viktorka potřebuje 24hodinovou péči
V lednu bude Viktorce 8 let a stále je plně odkázaná na péči druhých. Nechodí, nemluví, sama se nenají, neumyje a pořád nosí plínky. Proto se jí rodiče snaží v co nejširší míře poskytnout potřebné terapie k rozvoji. Pravidelně navštěvují ergoterapii, logopedii, různé rehabilitace. Dochází také do Speciální základní školy v Poděbradech. „Bohužel pokroky nejsou příliš znatelné, což zapříčiňuje i PEG (sonda pro podávání stravy a tekutin zavedená skrze břišní stěnu přímo do žaludku), kterou má kvůli příjmu tekutin, protože se ještě nenaučila pít. Ten ji v mnohém překáží. Přesto je to bojovnice. Je velice společenská, přátelská a velmi usměvavá,“ dodává maminka.

Každé pomoci si nesmírně váží
Že taková situace není lehká, si dokáže představit asi každý. Naštěstí je Veronice a Pavlovi obrovskou oporou celá rodina, stejně tak jako jejich mladší dcera Patricie, která jim pomáhá. „I když na ní někdy žárlí, čemuž se nemůžeme divit, protože Viktorce díky této zvýšené péči musíme věnovat více času, také nám velmi pomáhá. Občas ji krmí, přebaluje a někdy s ní dokonce i cvičí,“ říká paní Veronika a zároveň dodává poděkování: „Každé pomoci si nesmírně vážíme! Ať té od naší rodiny, či Dobrých andělů, kteří nás podporují zase finančně. Všem, kterým osud nepřál a nadělil jim na bedra, ať už větší nebo menší zátěž, se změní od základu celý život. Díky Vaším otevřeným srdcím se mnoha rodinám usnadní péče o jejich blízké. Naše Viki potřebuje intenzivní rehabilitace a ty jsou velice finančně náročné. Díky příspěvkům vás, Dobrých andělů, jí je však můžeme dopřát. Z celého srdce vám za to děkujeme!"

Pokud byste chtěli rodinám, které se potýkají s vážnou nemocí, pomoci i vy, stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a zvolit libovolnou výši finančního příspěvku. Prostřednictvím Andělského účtu pak můžete sledovat, které konkrétní rodině byl Váš příspěvek odevzdán. Nadace Dobrý anděl Vám garantuje, že jej rodině odevzdá do posledního haléře.