Ve Středočeském kraji se loni stavělo a dokončilo méně bytů

Ve Středočeském kraji se loni stavělo nejvíc bytů v Česku. Počet zahájených staveb však meziročně klesl o 15,9 procenta na 4914 bytů a o 7,4 procenta na 5903 se snížil i počet dokončených bytů. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu. Analytici předpokládají, že bytová výstavba bude v kraji klesat i letos. Podobný pokles zaznamenala většina tuzemských regionů. 

Ve středních Čechách se podle analytičky Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance postavilo nejvíc bytů, protože kraj patří mezi regiony s nejnižší nezaměstnaností a zároveň jsou zde prosperující podniky a vyšší mzdy. "K tomu, aby se mohlo stavět, tak je potřeba, aby byla poptávka po bytech a k tomu je potřeba, aby reálně vzrostly platy, klesala míra nezaměstnanosti a lidé neměli strach z budoucnosti. Ani jedna z těch věcí není v roce 2013 splněna," uvedla Šichtařová k poklesu v počtu bytů a letošnímu vývoji. 

Její slova v podstatě potvrdili i statistici, protože loni stavební úřady v kraji vydaly mírně přes 18.000 stavebních ohlášení a povolení, což bylo meziročně o desetinu méně. Podle statistiků loni také klesla celková orientační cena bytů zhruba o čtvrtinu a poklesla i průměrná cena na jedno stavební ohlášení o 410.000 na 2,080.000 korun. "Samozřejmě nízká poptávka vede k tomu, že klesají ceny domů a bytů a když klesají ceny, tak se developerům nevyplatí stavět. Myslím si, že ceny domů a bytů ještě mohou ve Středočeském kraji klesat," dodala Šichtařová. Návrat developerů k mohutnější výstavbě očekává až v roce 2015. 
    
Nejvíc bytových jednotek se loni začalo stavět na Praze-západ (953) a Praze-východ (941). Nejnižší počet naopak začal vznikat na Rakovnicku, a to 99. Meziroční nárůst zahájených bytů statistici zaznamenali pouze na Mělnicku, Mladoboleslavsku a Příbramsku, v ostatních okresech výstavba poklesla, nejvýrazněji na Kutnohorsku o více než 46 procent. 
    
Podobná situace loni byla i u dokončených bytů, kde velká část připadala na oba pražské okresy, kde bylo dohromady dokončeno 2462 bytů. Nejméně bytů bylo dostaveno také na Rakovnicku, a to 118. Meziročně vzrostl počet dokončených bytů celkem v pěti krajských okresech, nejvíc na Kolínsku o 31,6 procenta. Naopak nejvyšší meziroční pokles statistici zaznamenali na Nymbursku o 30,9 procenta. 
 
zdroj: ČTK