Ve středních Čechách přibývá chřipek, letos zemřeli tři lidé

Ve Středočeském kraji od začátku letošního roku zemřeli na chřipku tři lidé. I když v kraji celková nemocnost za uplynulý týden mírně klesla o necelé procento na 1533 nemocných na 100.000 obyvatel, tak chřipek přibývá. Kraj je však zatím pod hranicí epidemie. V nemocnicích v Kladně, Slaném, Příbrami, Dobříši a Benešově jsou zakázány návštěvy. ČTK to dnes řekla epidemioložka krajské hygienické stanice Iva Domasová. 

Podle Domasové celkový počet respiračních onemocnění v kraji za poslední týden klesl ve věkových skupinách nad 25 let, vzrostl naopak u mladších věkových skupin. "I když nemocnost mírně klesla, tak to v podstatě nic neznamená, protože nám stoupá počet onemocnění s klinickým obrazem chřipky," uvedla Domasová. V tomto týdnu podle ní měli hygienici hlášeno 245 takových případů, což je o 34 procent víc než před týdnem. V tomto týdnu zaznamenali také 19 potvrzených případů chřipky, od začátku roku jich bylo 39. 

Oběti chřipky podle lékařky patřily mezi neočkované osoby, šlo prý o onkologické nebo obézní pacienty, kteří měli srdeční obtíže nebo trpěli chronickou nemocí. "Není to výjimečné číslo," poznamenala Domasová, která odhadla, že na chřipku v Česku ročně zemře kolem 2000 lidí. 
    
Nejvyšší nemocnost je podle aktuálních údajů hygieniků na Příbramsku, kde zaznamenali 2111 nemocných na 100.000 obyvatel. Přes 1800 nemocných je na Mělnicku a Praze-východ. Nejméně nemocných je zatím naopak na Nymbursku, Kolínsku a Berounsku. Hranice pro vyhlášení epidemie v kraji se podle Domasové pohybuje mezi 1600 a 1700 nemocnými na 100.000 obyvatel. Její vyhlášení se odvíjí například podle závažnosti onemocnění nebo rychlosti šíření virů. 
    
Nemocnice v Kladně, Slaném a Dobříši mají před návštěvami uzavřena pouze některá oddělení. Vesměs jde o ARO, JIP, porodnice, interny nebo dětská oddělení. V Příbrami a Benešově platí zákaz v celých nemocnicích. Další vývoj podle Domasové zatím nelze odhadovat. Je totiž možné, že by šíření virů mohly pozastavit mrazy. Při oteplení by se ale naopak mohly šířit rychleji. 
 
zdroj: ČTK