Ve středních Čechách bylo zaregistrováno 24 kandidátů do Senátu

V podzimních senátních volbách budou voliči ve středních Čechách ve volebních obvodech Kladno, Kolín a Příbram vybírat senátory ze 24 kandidátů, což je stejný počet jak v roce 2008. ČTK to sdělili zástupci radnic, které dnes dokončily registrace kandidátek. Původně se v těchto obvodech přihlásilo 25 kandidátů, v Kladně ale jedna přihláška registrací neprošla.

Za příbramský obvod bude senátorský post obhajovat současný senátor Josef Řihák (ČSSD), proti němu se postaví dalších šest kandidátů. Za KSČM je zaregistrován starosta Jinců Josef Hála, za ODS starosta Sedlčan Jiří Burian a za TOP 09 příbramský zastupitel Václav Švenda. Hnutí ANO 2011 zastupuje v Příbrami lékař Vladimír Danda, lékař Karel Beneš kandiduje za Stranu svobodných občanů. Živnostník Martin Bartoš v Příbrami kandiduje za Otevřenou radnici s podporou hnutí Úsvit přímé demokracie. V Příbrami v roce 2008 kandidovalo devět osobností.
 
V Kladně se do senátních voleb přihlásilo 11 kandidátů, úřad však zaregistroval pouze deset z nich. Registrace nezávislé kandidátky Miloslavy Chalupové byla podle kladenské úřednice odmítnuta z důvodu nesložené kauce a její petice neobsahovala potřebných 1000 podpisů. Práci úředníků při registrování kandidátek podle ní komplikovala podoba některých listin, které byly psané ručně a často ne dobře čitelně. Senátorský post v Kladně bude obhajovat Jiří Dienstbier (ČSSD), který je zároveň ministrem pro lidská práva. Dalšími kandidáty jsou například policista Rudolf Carvan (KSČM), bývalá poslankyně Lenka Kohoutová (ODS) a ekonomka a někdejší náměstkyně ministra kultury Michaela Vojtová (TOP 09). Do Senátu bude v Kladně kandidovat také například středoškolská profesorka Jana Šrámková (Klub angažovaných nestraníků). Hnutí ANO 2011 bude na Kladensku zastupovat lékař Jiří Landa, strana Republika vyslala do boje podnikatele a politika Otto Chaloupku. Výtvarník Radek Stehlík se uchází o senátorské křeslo v Kladně za stranu Aktiv nezávislých občanů, Spojení demokraté-sdružení nezávislých tam zastupuje podnikatel Karel Kasal. Strana Ne Bruselu-Národní demokracie vyslala spisovatele Josefa Hausmanna. V roce 2008 se v Kladně o hlasy voličů utkalo šest senátních kandidátů.
 
Na Kolínsku bude letos o senátorské křeslo bojovat stejně jako v Příbrami sedm kandidátů. Za ČSSD bude místo dosavadního senátora Pavla Lebedy usilovat o přízeň voličů ředitelka centra sociálních a zdravotních služeb Emilie Třísková. Současný primátor Pavel Lebeda je letos zaregistrován jako kandidát za stranu Republika. ODS chce jako nezávislého kandidáta postavit lékaře Milana Raka. Komunisté proti nim nasadí technika a předsedu okresního výboru KSČM v Kolíně Františka Švarce, TOP 09 ředitele knihovny Pavla Kárníka. Za hnutí ANO 2011 bude v Kolíně kandidovat ekonomka Regina Davídková, Úsvit přímé demokracie zastoupí v Kolíně podnikatel Roman Škrabánek. Při posledních senátních volbách v Kolíně v roce 2008 kandidovalo devět uchazečů.
 
zdroj: ČTK