V TPCA uzavřeli kolektivní vyjednávání, výsledky sdělí v pátek

Zástupci odborů a managementu kolínské automobilky TPCA uzavřeli kolektivní vyjednávání. O výsledcích, které z něj pro zaměstnance plynou, ale bude firma informovat až v pátek poté, co vedení se smlouvou podrobně seznámí zaměstnance. ČTK to dnes řekl mluvčí automobilky Radek Kňava. Průměrný plat byl loni v automobilce v dělnických profesích téměř 30.000 korun. 

Na začátku kolektivního vyjednávání odbory v TPCA požadovaly navýšení tarifních mezd o 12 procent. Management s tím nesouhlasil a navrhl navýšení mezd přibližně o 2,2 procenta, což by znamenalo přibližně o 600 korun vyšší plat. "Kolektivní vyjednávání jsme uzavřeli, ale o výsledcích budeme oficiálně informovat až po komunikaci se zaměstnanci," řekl ČTK Kňava. Na základě nynější smlouvy vzrostly tarifní mzdy většiny zaměstnanců TPCA zhruba o 490 korun. 
    
Kromě nárůstu tarifních mezd zaměstnanců letos požadovaly odbory TPCA například také proplacení prvních třech dnů pracovní neschopnosti v obvyklé výši pro pracovní neschopnost, zakotvení výše odstupného na dobu neurčitou nebo nárok na rekondiční pobyt v lázeňském zařízení po každých čtyřech odpracovaných letech. 
    
Japonsko-francouzská automobilka TPCA na začátku března představila novou generaci malých městských vozů Citroen C1, Peugeot 108 a Toyota Aygo, do jejichž uvedení investovala zhruba 15 miliard korun. Z toho šest miliard putovalo přímo do vybavení továrny a zbytek převážně do vývoje. Všechny tři vozy se začnou v Kolíně vyrábět v květnu a na trh mají postupně přicházet od června. K dostání budou ve tří- a pětidveřovém provedení a s odklápěcí střechou. 
    
Kolektivní vyjednávání ještě pokračuje v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto. Platnost současných kolektivních smluv skončí v obou středočeských automobilkách na konci března, zpravidla bývá smlouva mezi odbory a firmou podepsána na jeden rok. Na základě nynější smlouvy vzrostly mzdy ve Škodě o tři procenta oproti předcházejícímu období. Průměrná hrubá mzda v dělnických pozicích byla loni ve Škodě Auto zhruba 33.000 korun. 
 
zdroj: ČTK