V první polovině roku nejčastěji způsobovali nehody řidiči z Ostravy a Prahy

S největším procentem zaviněných nehod stanuli v čele žebříčku podle okresů za první pololetí roku 2012 motoristé z Ostravy, z nelichotivého prvního místa tak po dlouhé době sesadili řidiče z Prahy, kteří však klesli pouze o jednu příčku na druhé místo. Na opačném pólu tabulky figurují řidiči z okresů Havlíčkův Brod a Rychnov nad Kněžnou. Vyplývá to z tzv. ČSOBP Indexu, kterým ČSOB Pojišťovna dlouhodobě sleduje, jak se liší frekvence pojistných událostí z povinného ručení u řidičů osobních aut z jednotlivých okresů republiky.

„V metropolích je mnohem větší koncentrace vozidel, míra rizika vzniku nehodu je tu tak mnohem větší. Faktem ale je, že postavení motoristů z Ostravy, Prahy a dalších metropolí ČR coby těch, kteří bourají nejčastěji, dlouhodobě nikdo neohrožuje. Stejně tak i na opačné straně žebříčku ČSOBP Indexu kralují již řadu let vždy motoristé z Vysočiny či východních Čech,“ uvedl Jaroslav Král, ředitel odboru pojištění vozidel ČSOB Pojišťovny.

Hodnoty ČSOBP Indexu (viz tab. v příloze) počítá ČSOB Pojišťovna už od roku 2008 na základě statistik škod z povinného ručení pro vozidla do 3,5 tuny, a to jako podíl počtu pojistných událostí z povinného ručení způsobených v daném období řidiči z příslušného okresu a počtu vozidel pojištěných v této době v daném okrese. Hodnota 11,82% pro motoristy z Ostravy za první pololetí roku 2012 tak znamená, že na každých sto pojištěných aut zde připadlo téměř 12 zaviněných nehod. Naproti tomu u řidičů z okresu Havlíčkův Brod, kteří jezdili v prvním pololetí nejbezpečněji, je riziko zavinění nehody prakticky šestkrát nižší (1,95 nehody na 100 pojištěných aut). Průměr ČSOBP Indexu za celou Českou republiku v prvním pololetí tohoto roku činil 4,84%, a byl tak zhruba na stejné úrovni jako za uplynulý rok 2011 (4,9%).