V Kutné Hoře se rozhořel spor mezi podnikateli a radnicí

V Kutné Hoře se objevily poutače útočící na radnici. Vyvěsili je někteří podnikatelé nespokojení s tím, jaké podmínky pro ně radnice vytváří. Historické centrum se prý vylidnilo a město navíc některé podnikatele diskriminuje. Starosta Ivo Šanc (Šance pro Kutnou Horu) to v rozhovoru s ČTK odmítl. Podle něj jde o mstu majitele bistra, kterému město zakázalo předzahrádku. Je naopak přesvědčen o tom, že město vychází podnikatelům vstříc, a to tím, že je čisté, je v něm, bezpečno a má opravené památky.

Poutače s nápisem "Stydíme se za radnici Kutné Hory" byly umístěny na Palackého náměstí, u budovy archivu, na plotě u bývalého areálu Avie nebo pod místní částí Kaňk na odbočce z kolínské silnice a postupně prý mají přibývat další. Majitel bistra Jiří Horák, který nechal bannery vyrobit, tvrdí, že iniciativa nemá souvislost s blížícími se komunálními volbami, v nichž se chce Šanc jako lídr sdružení Šance pro Kutnou Horu znovu ucházet o přízeň voličů. Provozovatelka restaurace Iveta Kulhánková ale uvedla, že někteří lidé, kteří se k iniciativě přidali, mají politické ambice a plánují založit uskupení, jež by se do voleb zapojilo.
 
Horák se podle Šance mstí za to, že mu úředníci nařídili odstranit předzahrádku před jeho bistrem na Palackého náměstí. Město podle starosty původně Horákovi předzahrádku povolilo, přestože byla v prostoru, kde se konají kulturní akce. Podmínkou ale bylo to, že podnikatel bude vše na noc a v době konání kulturních akcí odklízet. Podle starosty se to nedělo, Horák naopak tvrdí, že dohody s městem dodržoval. "Nakonec to dospělo k tomu, že majetkový odbor a potom odbor dopravy s ním vedl správní řízení a musel to vyklidit. A jeho reakce je takováhle," poukázal Šanc na poutače vyvěšené po městě.
 
Horák a Kulhánková ale tvrdí, že podobné problémy má řada dalších lidí, a nejen podnikatelů. Vytýkají vedení radnice, že je město vylidněné a nic se v něm prý neděje. Šanc poukazuje na to, že v centru historického města je stísněný prostor, v němž se špatně parkuje. Do obchodů a restaurací ve středu města tak podle starosty přijíždí méně lidí, než je tomu třeba v nedaleké Čáslavi nebo Kolíně.
 
Sdružení Šance pro Kutnou Horu bude chtít podle starosty obhájit své pozice ve vedení města a pro podzimní volby už sestavilo kandidátku. Z výraznějších osobností je na ní například výtvarník a animátor Jakub Obraz nebo ředitel občanského sdružení Prostor Petr Steklý.
 
zdroj: ČTK