V Kolíně pokračují v opravách historické sokolovny

Sokol Kolín slavnostně dokončil první etapu oprav fasády své historické budovy. Příští rok by měly opravy pokračovat, v budoucnu má následovat kompletní rekonstrukce za 15 až 20 milionů korun. ČTK to dnes řekl starosta Sokolu Kolín Josef Těšitel.

Interiér kolínské sokolovny se opravoval v 90. letech, kdy se do něj investovalo 20 milionů korun. Nyní má kolínský sokol kolem 630 členů, z toho většinu mládeže do 18 let. Kromě oddílu sokolské všestrannosti v ní trénují také například gymnasté nebo šachisté.
 
Na první etapě opravy fasády se pracovalo od loňského září, náklady byly asi jeden milion korun. Příští rok se počítá s opravou další strany budovy za přibližně stejnou částku. "Jestli se vyhlásí nové evropské fondy, chceme se pokusit zpracovat a předložit projekt na celkovou rekonstrukci sokolovny," řekl Těšitel. Obnovila a rozšířila by se kuželna, nyní nevyužívané prostory projdou modernizací a najdou své využití. Opravu si vyžádá také střecha budovy.
 
Kolínská sokolská jednota byla založena v roce 1862, několik měsíců po založení prvního Sokola v Praze, a patří tak k nejstarším. Sokolovna byla postavena v 70. letech 19. století. Od počátku byla koncipována jako spolkové a společenské centrum města. Kromě pravidelných cvičení se tam uskutečnily stovky divadelních představení, plesů, akademií, koncertů, výstav, setkání a přednášek. V letech 1890 a 1911 tam přednášel pozdější prezident T. G. Masaryk.
 
zdroj: ČTK