V Kolíně bude otevřen obchvat za dvě miliardy korun

Kolín se připravuje na otevření městského obchvatu za dvě miliardy korun. Stavebníci zpevnili podloží v lokalitě Šťáralka, takže vše nasvědčuje tomu, že silnice by mohla být otevřena v avizovaném termínu do konce roku. Novinářům to řekl místostarosta Tomáš Růžička (Kolíňáci).

Tranzitní dopravou zatížené město čeká na osmikilometrový obchvat přes 40 let. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem, trvalo téměř čtyři roky, než skoupilo veškeré potřebné pozemky. Poblíž čtvrti Šťáralka pak stavbu zkomplikovaly problémy s podložím. Stavebníci tak museli provést rozsáhlejší sanační práce, než původně předpokládali. Mluvčí ŘSD Nina Ledvinová ČTK již dříve řekla, že stavba se kvůli tomu prodražila přibližně o 40 milionů korun.

"Tu a tam by i vědecké přístupy měly respektovat tradiční názvosloví, které se objevuje. Té lokalitě se v Kolíně dlouhodobě říkalo Na Bahnech. A nikdo tomu asi v těch plánech úplně nevěřil," podotkl starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín). Přes komplikace ale podle něj nyní stavba vypadá, jako když spěje k dokončení.
 
Město už má nachystány plány na dopravní opatření po otevření obchvatu. Vybuduje mimo jiné semafory a přechod pro chodce na křižovatce Polepské a Táboritské ulice a další osvětlený přechod na křižovatce Polepské a Královské cesty. Zároveň nechá zpracovat studii využití nynější čtyřproudé Jaselské ulice, kde se doprava naopak zklidní. "Komunikace se zúží do dvou pruhů, aby na ní mohly vzniknout cyklistické trasy a zelené pásy," nastínil Růžička.
 
zdroj: ČTK