V červenci zemřelo při nehodách 67 lidí, letos nejvíc mezi měsíci

První prázdninový měsíc na českých silnicích zahynulo podle předběžných policejních statistik 67 lidí, to je o jednu oběť více než loni. V porovnání s ostatními letošními měsíci je tak červenec nejtragičtější. Vůbec nejvíce obětí si za posledních 20 let ale vyžádaly červencové nehody v roce 2003, a to 159. Naopak nejlépe na tom byl se 63 mrtvými sedmý měsíc před dvěma lety. Vyplývá to ze statistik zveřejněných na policejním webu.

Na počtu obětí se nejvýrazněji projevil pátek 19. července, kdy při nehodách zemřelo sedm lidí. Šest lidských životů si vyžádaly nehody v pátek 26. července. Bez obětí na životech zatím byly jen dva dny, 9. a 14. červenec.

Poslední tragická nehoda se stala dnes mezi Litomyšlí a Svitavami, kde se srazilo nákladní a osobní auto, jehož řidič zahynul. Další nákladní vůz, cisterna, skončil mimo vozovku. Proč vozy havarovaly, policie vyšetřuje.

Oběti dopravních nehod v červenci (1993 - 2013)

Od počátku letošního roku tak zatím zemřelo při nehodách 310 lidí. Proti loňskému roku se vedle července zvýšil počet usmrcených i v únoru, u ostatních měsíců se snížil. Vůbec nejvyšší pokles, o 30 obětí, policisté zaznamenali v červnu. U všech pěti měsíců, kde se počet mrtvých meziročně snížil, je měsíční bilance nejnižší od roku 1990, uvedli policisté.

Policie kvůli zvýšenému provozu na silnicích každoročně vyhlašuje na léto několik bezpečnostních akcí. Podle šéfa dopravní policie Tomáše Lercha počet usmrcených lidí při nehodách sice klesá, ale letní prázdniny jsou rizikovým obdobím. "Zejména začátek než si řidiči zvyknou, že na silnicích jsou ve větší míře cyklisté a chodci," prohlásil před prázdninami Lerch.

Loni podle něj bylo nejčastější příčinou letních nehod nevěnování se řízení auta, nedodržení bezpečné vzdálenosti a nesprávné otáčení nebo couvání. Významnou roli hraje i únava řidiče, nesoustředěnost a nervozita.

Autor: ČTK