Tříletý Pavlík z Kolína denně užívá až 20 léků a dochází na krevní transfuze

Již rok a půl pečují mladí manželé Romana a Pavel o svého vážně nemocného syna. Život se tříčlenné rodině změnil v září 2018 od základů. „Náš příběh začal šokující diagnózou, lékaři Pavlíkovi diagnostikovali myelodysplastický syndrom. Jedná se o vážnou poruchu krvetvorby. Bez transplantace kostní dřeně by dříve nebo později zemřel. Lékaři v pražské motolské nemocnici na nic nečekali a sehnali mu vhodnou dárkyni. Transplantace proběhla 30. ledna 2019 a malému byl zaveden centrální žilní katetr, který je nezbytný pro podávání léků a výživy,“ popisuje začátky paní Romana.

90 % rodičů, jejichž dítě má onkologickou léčbu, jej při hospitalizaci v nemocnici doprovází. Tak tomu bylo i v případě Pavlíka. Jeho maminka Romana, která pracuje jako operátorka kvality, se měla vrátit do práce po rodičovské dovolené. Místo toho začala jezdit se synem do nemocnice. Postupně začaly rodině růst výdaje. „Doplatky léků, doplňky stravy, zdravotní pomůcky, rehabilitace, hygienické přípravky, dezinfekční přípravky i nízkobakteriální strava. To vše je třeba zajistit a náklady rostly,“ uvádí paní Romana. Pacientům je po transplantaci cíleně potlačována imunita, aby tělo neodmítlo kostní dřeň. S tím souvisí i dodržování přísných hygienických podmínek. Lékaři nedoporučují pacientům návštěvy kolektivu, cestování hromadnou dopravou, je třeba používat roušky a velmi často v domácnosti uklízet, protože i prach a v něm obsažené bakterie, roztoči či plísně, dokáží v takové situaci léčbu ohrozit. Součástí léčby je i zmíněná nízkobakteriální strava, v rámci které je pacientům podávána strava čerstvá, nic se nesmí znovu ohřívat. Některé potraviny jsou zakázané a dbá se i na jejich kvalitu. 

S úhradou finančních nákladů rodině začali pomáhat dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „Pomoc je postavena na zasílání pravidelných měsíčních příspěvků rodinám, ve kterých se objevila vážná nemoc. Těší nás zapojení obyvatel Kolínska. Dobrých andělů u vás žije okolo devíti set,“ uvádí Šárka Procházková, ředitelka nadace Dobrý anděl. Dárci pomáhají na Kolínsku dalším třiatřiceti rodinám. Zapojit se do pomoci je jednoduché, stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a zadat platební příkaz. Každý dárce pak vidí příběhy rodin, kterým pomáhá.

„Dobrým andělům z celého srdce děkujeme, vážíme si jejich pomoci,“ vzkazuje pan Pavel. „Pavlík bude nemocný bohužel ještě dlouho, víme však, že s jejich pomocí vše zvládneme snadněji.“ Současný stav Pavlíka je i nadále vážný, často je s maminkou v nemocnici. Užívá až 20 léků denně a dochází na pravidelné krevní transfuze. Trápí ho zdravotní komplikace spojené s náročnou léčbou a lékaři nyní nedokáží odhadnout, jak dlouho ještě bude nutná. „Víme, že dělají vše proto, aby se náš Pavlík uzdravil, za to jsme jim moc vděčni,“ dodává paní Romana.