Právě se nacházíte:

TPCA loni snížila výrobu

Z kolínské automobilky TPCA, která vyrábí miniauta Peugeot, Toyota a Citroën, vyjelo loni 270.705 vozů. Je to o 8,5 procenta méně než v roce 2010. Výsledky ovlivnil pokles prodejů malých vozů na klíčových trzích západní Evropy, v ČR naopak prodeje vzrostly. ČTK to sdělil mluvčí automobilky Radek Kňava.

"Letos nás ovlivní přetrvávající nejisté vyhlídky evropské ekonomiky a nedůvěra trhů, která se odráží v prognózách automobilového průmyslu. Konkurence v segmentu malých vozů bude přitvrzovat," uvedl prezident společnosti Satoši Tačihara.

Automobilka kvůli velké konkurenci v kategorii malých vozů v únoru a březnu uvede na trh zmodernizované verze aut Peugeot 107, Citroën C1 a Toyota Aygo. Budou mít téměř stejné rozměry jako předchozí generace, ale nižší emise i spotřebu.

Nejprodávanějším modelem TPCA na domácím trhu byl loni Peugeot 107. Největší růst prodejů vykázal model Toyota Aygo, jehož prodeje v ČR vzrostly o 128 procent. Hlavními trhy automobilky byly stejně jako v uplynulých letech Francie, Itálie, Německo, Velká Británie a Holandsko.

Předloni se výroba malých vozů v kolínské automobilce snížila o 11 procent na 295.000 aut. Výrobní kapacita firmy je 340.000 aut. TPCA v roce 2010 vykázala hrubý zisk 1,4 miliardy Kč, rok předtím měla profit před zdaněním 1,443 miliardy Kč. Tržby jí klesly o 14 procent na 44,7 miliardy korun. Loňské hospodářské výsledky firma zveřejní v březnu.

TPCA je společným podnikem firem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën postaveným v roce 2002 v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry. Výrobu závod zahájil v únoru 2005.

Další dvě české automobilky naopak výrobu a prodeje aut v loňském roce zvýšily. Mladoboleslavská Škoda Auto loni prodala rekordních 875.000 aut. Meziročně prodej zvýšila o 15 procent. Firma zvýšila prodeje na většině trhů a růst plánuje i letos. Škoda chce do roku 2018 prodávat přes 1,5 milionu aut, rozšíří kvůli tomu kapacitu výrobních závodů.

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku vyrobila v roce 2011 přes 251.000 osobních automobilů, což bylo zhruba o 50.000 vozů více než v předchozím roce. Automobilka vozy z nošovického závodu exportovala do 48 zemí, nejvýznamnějšími odběrateli loni byly Německo, Rusko, Itálie, Španělsko a Rakousko.

zdroj: ČTK