Středočeské nemocnice jsou podle kraje připraveny na výskyt eboly

Středočeské krajské nemocnice v Kladně, Mladé Boleslavi, Kolíně, Kutné Hoře, Benešově a Příbrami jsou podle vedení hejtmanství připraveny na případný výskyt eboly. Mají vypracované postupy, jak zvládnout rizikovou situaci a izolovat včas nakaženého. Některá krajská zařízení dostala i výbavu pro základní ochranu před infekcí - filtrační masky, ochranné brýle, rukavice a kombinézu s kapucí, informovalo dnes ČTK tiskové oddělení krajského úřadu. 

Podle ředitele krajské hygienické stanice Ivo Krýsy jsou na úrovni kraje vytvořeny postupy pro rychlé zajištění nemocného, který by pak měl být umístěn do pražské Nemocnice Na Bulovce. Pracovníci krajských nemocnic musejí vědět, jak izolovat pacienta do příjezdu pracovníků ochrany veřejného zdraví, jak přistupovat k ohroženému pacientovi a jak předcházet panice. Důležité je také určení vhodných míst pro izolaci pacienta v místě prvního kontaktu. "Proto byly informace krajské hygienické stanice zaslány také ambulantním pracovištím a nemocnice je vyvěsily viditelně pro lékaře i pacienty," uvedla krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM). 
    
Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na nákazu je vysoká. Ebola se přenáší přímým kontaktem s tělními tekutinami nakažených. Podle Světové zdravotnické organizace se virem nakazilo již více než 10.000 lidí a zhruba polovina z nich nemoci podlehla. Mezi nejvíce postižené země patří Guinea, Sierra Leone a Libérie. Cestující z těchto tří států procházejí na českých letištích zdravotnickou kontrolou s měřením teploty. S izolací se počítá jen u těch, kteří by měli jakékoli zdravotní obtíže, jež by mohly ukazovat na ebolu. 
    
Policie také vyšetřuje pokus o vydírání státu hrozbou rozšíření viru ebola na různých veřejných místech. Pachatelé zatím nejsou známi.
 
zdroj: ČTK