Středočeské hrady a zámky jsou s letošní sezonou spokojeny

Uplynulou hlavní sezonu hodnotí provozovatelé středočeských památek dobře. Návštěvnost je zhruba na stejné úrovni jako loni. Po dlouhé zimě a povodních, které návštěvnost snížily, nalákaly hrady a zámky návštěvníky na netradiční prohlídky a akce pro děti. 

Na hrad Karlštejn na Berounsku podle kastelána Jaromíra Kubů zavítalo asi o 6000 lidí méně než loni. "To není tak strašné číslo, když máme celkovou návštěvnost zhruba čtvrt milionu lidí. Vymýšlíme různé věci, abychom návštěvníky přitáhli, což se daří," řekl ČTK. Při červnových povodních bylo u hradu zničeno parkoviště a auta nebo autobusy neměly kde parkovat. Z celkového počtu návštěvníků tvoří podle kastelána na Karlštejně asi jednu třetinu cizinci. 
    
Také na hradě Křivoklát na Rakovnicku jsou s návštěvností spokojeni. Lidí bylo více, ale tržby mírně poklesly. "Celková návštěvnost je kupodivu vyšší než loni, řádově o stovky. Co se týká tržeb, návštěvníci kupují levnější věci a mají zájem hlavně o základní okruh," řekl ČTK kastelán Luděk Frencl. Do konce září navštívilo Křivoklát téměř 82.000 lidí, zisky má hrad také z natáčení filmů a historických dokumentů. Návštěvníky chtějí příští rok nalákat například na různé soutěže pro rodiny s dětmi na prohlídkovém okruhu Na hradbách. "Důležité je, že lidé chodí ve stejném počtu, ba i víc," dodal Frencl. 
    
Zámek v Mníšku pod Brdy u Prahy si v letošní sezoně prohlédlo přes 43.000 lidí, o 7000 více než loni. "Velký zájem byl opět o návštěvu programů a prohlídek pro rodiny s dětmi, kde návštěvnost stále roste," uvedla kastelánka Jana Digrinová. Zámek letos otevřel takzvané Kouzelné sklepení a tahákem byly také dětské prohlídky pořádané každý víkend a o letních prázdninách i ve všedních dnech. "I díky tomu v červenci a srpnu zavítalo letos na Mníšek o téměř 4500 návštěvníků více než ve stejném období loňského roku. Zájem se letos zvedl také o interaktivní prohlídky s výukovým programem nabízené žákům základních škol," dodala kastelánka. 
    
Podobné množství návštěvníků jako loni zamířilo na placené okruhy zámku Konopiště na Benešovsku. "Na okruzích s průvodci byla návštěvnost zhruba stejná jako v loňském roce, ale několikrát větší byla na expozicích v Muzeu svatého Jiří a ve střelnici, protože letos je tam vstup zdarma," uvedla kastelánka Marie Krejčová. 
    
Také zámek Loučeň na Nymbursku hodnotí sezonu přibližně stejně jako loňskou. "V červnu byly povodně, na druhou stranu perfektně vyšel srpen, takže ta sezona zase tak špatná nebyla, pokles jsme nezaznamenali," řekl vedoucí zámeckého infocentra Vratislav Zákoucký. Také na Loučeni se zaměřili na pořádání akcí pro děti a netradiční lákadla. "Pomohli jsme si tím, že jsme s některými objekty v okolí udělali společný nebo takový věrnostní program," dodal Zákoucký. Kvůli červnovým povodním podle něj na zámek nejezdily školní výlety. Loňská návštěvnost byla kolem 110.000 lidí, letos je zatím zhruba na stejné úrovni. 
 
zdroj: ČTK