Středočeská města dostanou 1,5 milionu korun na kamerové systémy

Středočeská města dostanou od ministerstva vnitra 1,5 milionu korun na rozšíření kamerových systémů. Čáslav, Kolín, Kutná Hora a Kladno nakoupí další kamery, které využije městská policie. Kamery přispívají k bezpečí obyvatel měst a působí i jako prevence trestných činů. Ročně díky nim ve středočeských městech odhalí strážníci tisíce přestupků, zjistila ČTK. 

Kladno získalo od ministerstva vnitra dotace celkem na čtyři projekty v rámci programu prevence kriminality. Město tak může pořídit novou, už jednatřicátou kameru, kterou umístí do Anglické ulice. "Náklady na její pořízení jsou 325.000 korun, město Kladno se bude podílet 33.000 korunami," uvedl primátor Kladna Dan Jiránek (ODS). 
    
Kromě toho bude mít Kladno nově mobilní kamerový systém, který lze operativně instalovat a odinstalovat. Podobný už mají také v Mělníku. Tento systém disponuje možností operativní instalace na místa se zvýšeným rizikem kriminality a je možné jej využívat i pro různé sportovní či kulturní akce pro ochranu obyvatel města. Ministerstvo vnitra na něj přispěje částkou 200 tisíc korun, Kladno dodá 24 tisíc korun. 
    
Město stojí provoz kamerového systému ročně 1,8 milionu korun. Jak ČTK sdělila mluvčí kladenských strážníků Markéta Fröhlichová, v loňském roce se v Kladně podařilo pomocí kamerového systému odhalit například 39 případů vandalismu, 31 případů fyzického napadení a 7554 přestupků v dopravě. "Kamerový systém využíváme zejména k monitorování míst s větším výskytem závadových osob, dále pak k monitorování všech hlavních příjezdových komunikací do města," uvedla Fröhlichová. 
    
Prvořadým úkolem kamerového systému je podle mluvčí dohlížet na veřejný pořádek ve městě a chránit majetek občanů. S prevencí pomohou nově v Kladně také tři asistenti městské policie, na roční platy dvou z nich dostalo město dotaci, jednoho bude platit z rozpočtu město. Budou působit například v lokalitách Staré Kročehlavy, Dubí i dalších. Čtvrtý ministerstvem dotovaný projekt je určený pro prevenci kriminality mládeže. 
    
Kamerový systém rozšíří letos také Čáslav, od ministerstva dostane 350.000 korun, stejnou částku obdrží i Kutná Hora. Kolín dostane dotaci 200.000 korun. Týnec nad Labem původně plánoval výstavbu nového městského kamerového systému, ale protože nemohl splnit podmínku, kterou je čtyřiadvacetihodinový monitoring, musel starosta více než čtyřsettisícovou dotaci od ministerstva odmítnout.
    
Kamerové systémy využívá řada středočeských měst, nejvíce jich má Mladá Boleslav, kde je instalováno 42 kamer. Kladno jich má nyní v provozu třicet, přes dvě desítky mají například Rakovník nebo Kolín. Kamery využívá také Příbram, Nymburk, Beroun a další. 
 
zdroj: ČTK