Starosta věří, že obdrží dotaci na čistírnu odpadních vod

I když stále není jasné, zda Kolín obdrží cca 80milionovou dotaci z Evropské unie na úpravu čistírny odpadních vod, je starosta Města Kolína Vít Rakušan optimista.

"Jsme šťastnějším ze 40 dalších měst, kterým hrozí, že nedostanou dotaci. Stačí nám upravit smlouvu s nynějším provozovatelem vodohospodářských zařízení, firmou Vodos, tak, aby ji respektovala Evropská komise," prohlásil starosta. Zjednodušeně Evropské komisi vadí, že ten, kdo vodohospodářské stavby vlastní, je také neprovozuje. Město se proto chce dohodnout na úpravě smlouvy s Vodosem, který má provozovat kanalizaci a čistírnu odpadních vod do roku 2015. Na „čovce“ měla společnost Geosan Group, který vyhrála výběrové řízení, pracovat od dubna. Podle nařízení Evropské unie musí být všechny "čovky" zmodernizované do konce roku 2012, jinak městům hrozí pokuty.

Současná kapacita kolínské čistírny je nedostatečná a pracuje na více jak 100 procent. Starosta Rakušan se má 16. listopadu zúčastnit dalšího důležitého jednání se Státním fondem životního prostředí. Podle jeho vyjádření by o přidělení dotace mělo být jasno v první čtvrtině roku 2012.

www.kolin.cz