Skupina Kryštof zahrála na festivalu Rock for People

Skupina Kryštof v sobotu svým vystoupením přispěla k oslavám dvacetin festivalu Rock for People na akci Brod 20, která se uskutečnila na atletickém stadionu v Českém Brodě na Kolínsku. Právě odsud se v roce 2007 z kapacitních důvodů přestěhoval festival do Festivalparku na bývalé vojenské letiště v Hradci Králové. Na stadionu Na Kutilce koncert skupiny Kryštof i dalších kapel provázaných s historií festivalu sledovalo podle pořadatelů zhruba 5000 lidí.

Severomoravská skupina Kryštof zahrála písně ze své poslední desky Inzerát, která už přibližně dva roky patří k nejprodávanějším albům v České republice, i starší hity. Český Brod si populární kapela vybrala jako jeden ze tří letních festivalů, na němž vystoupila mimo své kempy. "To je naše poslední festivalové vystoupení na následující tři roky, tak si to pojďme užít," uvedl na začátku lídr skupiny Richard Krajčo.
 
Akci Brod 20 po poledni zahájila skupina Evelynne. Už od odpoledne na stadion mířily davy lidí, z části pamětníci prvního ročníku festivalu, který zde pořádala agentura Ameba Production v srpnu 1995. "Byl bych strašně rád, kdyby akce Brod 20 byla něco jako sraz třídy po letech, proto jsme i jako spolupracovníky do zázemí oslovili lidi, kteří s námi tehdy spolupracovali," řekl ČTK spoluzakladatel festivalu Petr Fořt.
 
Na stadionu Na Kutilce vystoupila řada kapel, které s Rock for People rostly či jsou s ním nějak provázány. Pohodovou atmosféru koncertu Blue Effectu nenarušil ani výpadek elektřiny při jejich závěrečné písni. Diváci odzpívali skladbu Sluneční hrob i bez hudebního doprovodu. Následující Vypsaná fixa zahájila vystoupení netradičně hitem 1982, který obvykle zařazuje jako přídavek, a pozdravila zakladatele festivalu.
 
"Vlnovka se vždycky zvedne," povzbudil zakladatele Rock for People zpěvák Márdi. Reagoval tak na zprávy o problémech festivalu. V souvislosti s klesající návštěvností se v kuloárech hovoří o jeho dalším stěhování. Podle ředitele Rock for People Michala Thomese letošní ročník ještě čeká "zhodnocení a důkladná analýza všech faktorů".
 
V Českém Brodě dále vystoupila skupina Divokej Bill, jejíž zpěvák Vašek Bláha soubor označil za "inventář Rock for People". Kapela pořadatelům na jevišti věnovala k jubileu dort. Mezi dalšími vystupujícími byly například skupiny Horkýže slíže, Monkey Business nebo písničkář Xindl X s kapelou.
 
Jubilejní 20. ročník Rock for People se letos uskutečnil tradičně na začátku července v Hradci Králové, kam se pořadatelé pokusili nalákat návštěvníky mimo jiné na koncert kapely Lucie a hrdinu akčních filmů 90. let Stevena Seagala, který se představil jako bluesový kytarista. Festival utrpěl předloni vinou nepřízně počasí ztrátu čtyři až pět milionů korun. Hospodaří s rozpočtem v řádu desítek milionů korun. Letos ho navštívilo podle pořadatelů 27.000 lidí, méně než v minulých letech.
 
"Máme nějaké plány a vize do budoucích let, ale ekonomická situace je důležitá. Nedá se to dělat s tím, že budeme prodělávat a brát si úvěry. Máme přece jenom rodiny a děti, poslední ročníky nás trochu finančně potopily," podotkl Fořt. Hradecký primátor Zdeněk Fink podporuje zachování festivalu ve městě, ale vyšší než milionovou podporu z rozpočtu města podle něj není možné v současné době zajistit.
 
zdroj: ČTK