Říjnová nezaměstnanost ve Středočeském kraji zůstala na 6,5 pct

Říjnová nezaměstnanost ve Středočeském kraji zůstala stejná jako v září na úrovni 6,5 procenta. Úřady práce na konci měsíce registrovaly 57.155 lidí schopných okamžitě nastoupit do zaměstnání. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Podíl nezaměstnaných ve Středočeském kraji je v celostátním srovnání čtvrtý nejnižší po Praze a Plzeňském a Jihočeském kraji. 

Ministerstvo přešlo od letoška na nový ukazatel míry nezaměstnanosti. Nově uvádí podíl nezaměstnaných vůči obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let, zatímco dřívější míra nezaměstnanosti poměřovala uchazeče o zaměstnání jen k ekonomicky aktivním lidem. Ve sledovaném věkovém rozmezí bylo v říjnu ve středních Čechách 57.086 nezaměstnaných, což je o 111 méně než na konci září. 
    
Podle analytika příbramského úřadu práce Jaroslava Minaříka se na podobném počtu nezaměstnaných i v říjnu podíleli zejména absolventi škol, kterých proti září v evidencích úřadů přibylo 153. "Tato situace se opakuje každoročně, neboť v měsících září a říjnu vždy jejich stavy kulminují," uvedl Minařík. 
    
Podle něj nadále pokračují sezonní práce ve stavebnictví, zemědělství, povrchových lomech nebo lesních závodech, ale v příštím měsíci už bude další práce v těchto provozech záviset na klimatických podmínkách. Je tedy možné, že se počet nezaměstnaných v kraji zvýší. 
    
Celkem bylo na konci října na středočeských úřadech práce evidováno 58.367 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 85 více než na konci září. Ve srovnání se stejným loňským obdobím pracovní úřady podle Minaříka zaznamenaly nárůst počtu uchazečů o práci o 7841. 
    
Nejvyšší nezaměstnanost byla na Příbramsku, a to 8,6 procenta. Nejpříznivější situace byla naopak tradičně v okresech Praha-východ a Praha-západ, kde hodnoty nezaměstnanosti v říjnu dosahovaly 3,4, respektive 4,3 procenta. 
    
V říjnu se přišlo na pracovní úřady nově zaregistrovat 5135 uchazečů o práci, což bylo o 2091 méně než v předchozím měsíci. Vyřazeno z evidence bylo 5050 uchazečů. Úřady práce na konci října ve středních Čechách evidovaly 3888 volných pracovních míst, což bylo o 533 méně než v září. Na jedno volné pracovní místo tak v kraji připadalo 15 uchazečů o zaměstnání.
 
zdroj: ČTK