Odsouzený poslanec Pekárek nastoupí do vězení v pondělí

Odsouzený poslanec Roman Pekárek dnes ČTK potvrdil, že nastoupí do vězení v pondělí. Zamíří nejdříve do vazební věznice v Hradci Králové. Kam se odtud přesune, neví. Pekárkovi, který nahradil ve Sněmovně jednoho z rebelujících poslanců ODS a nyní je nezařazeným poslancem, vyměřil Vrchní soud v Praze pětileté vězení za korupci. Poslanec s trestem nesouhlasí a mandát v dolní komoře si chce ponechat. 

V médiích se v minulých dnech objevila informace, že si Pekárek má odpykat trest ve věznici s nejmírnějším typem dohledu v Pouchově na okraji Hradce Králové. Pekárek dnes ale ČTK řekl, že své cílové zařízení nezná. "To nikdo neví, protože jak jsem se dozvěděl, tam probíhá nějaká diagnostika a teprve na základě té diagnostiky nějací zodpovědní lidé rozhodnou o tom, kam ten vězeň nejlépe pasuje," podotkl. 

Do vazební věznice v Hradci Králové se musí dostavit kdykoliv během pracovní doby tohoto zařízení. Pondělí je posledním dnem, kdy tak může učinit. Později by už nedodržel stanovenou lhůtu, která začala běžet převzetím soudní výzvy k nástupu do vězení. Pekárek prý v současnosti neví o ničem, co by mu bránilo v nástupu do vězení. 
    
Zopakoval také, že si poslanecký mandát nadále ponechá. Zdůvodnil to tím, že byl údajně odstrašujícím způsobem odsouzen za něco, co neudělal. "Například zneužití pravomoci veřejného činitele jsem se zkrátka nedopustil. Přesto mám za to pět let vězení. Z toho důvodu nebudu cokoliv dělat s mandátem, protože zkrátka nemám důvod na tom něco měnit," prohlásil. Pokud podle něj budou v této zemi odsuzováni lidé na základě nezákonných důkazů a nezákonným rozhodnutím, "pak se asi bohužel budeme muset smířit s tím, že lidé s mandátem sedí ve vězení". 
    
Pekárek jako bývalý kolínský místostarosta nabídl podle obžaloby podnikateli Petru Ličkovi, že zařídí za milionový úplatek prodej pozemků za nižší cenu, než se počítalo v městském rozpočtu. Pekárkovi se podle žalobce podařilo o transakci přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo. Vlastník nyní parcely pronajímá k zemědělským účelům. 
    
Pekárek dostal kromě pětiletého vězení za přijetí úplatku a zneužití pravomoci také pokutu 250.000 korun. Soud dále Pekárkovi zakázal působit v samosprávě na pět let. ODS v Kolíně mu pozastavila členství ve straně. 
 
zdroj: ČTK