Nepropásněte první příznaky křečových žil. Trápí až 50 % populace

K častým onemocněním dolních končetin patří i křečové žíly. Ty nejsou, jak si mnoho lidí myslí, pouze estetickou vadou, ale mohou představovat i zdravotní problémy. Je proto důležité s jejich léčbou neotálet.

Křečové žíly, nebo-li varixy, patří k častým žilním onemocněním a trápí až 50 procent lidí. Nejvíce pak nad 50 let, a od šedesáti let jimi trpí skoro každý druhý člověk. U mnoha lidí se pak, nezávisle na věku, objevují varixy či tzv. metličky (drobné křečové žíly). 

Proč se tak děje? „ Základním faktorem pro vznik varixů je porucha pevnosti žilní stěny.  V důsledku přetlaku v žilním systému dochází k rozšíření žil a k poruše funkce žilních chlopní, „ventilů“, což znamená, ž e v rozšířených žilách chlopně nedomykají, krev se městná v žilním řečišti a vznikají křečové žíly. Přesnou příčinu proč dochází k oslabení pevnosti žilní stěny a vzniku varixů dosud neznáme. Hlavní podíl má genetická predispozice, tedy dědičnost a dalšími vedlejšími faktory jsou například  sedavé zaměstnání, nebo obezita“, vysvětluje cévní chirurg Tomáš Kneifl z Perfect Clinic. 

Mezi prvními příznaky jsou: viditelně rozšířené žíly na nohou (tzv. modré kresby žil), časté otoky a bolesti dolních končetin, těžké nohy či pocit mravenčení.  V počátečních fázích se opravdu může jednat spíše o vadu na kráse, ale čím dříve začneme problém křečových žil řešit, tím více si v pozdějším věku ušetříme bolestí, ale hlavně komplikací. První léčbou je nošení kompresních punčoch. Podle závažnosti vašich obtíží vám lékař předepíše punčochy podle tlakové třídy II., III. a IV.  Jako dobrá prevence pak slouží punčochy tlakové třídy I. Vhodné jsou například pro těhotné či sportovce.

Nebojte se pohybu a včasného vyšetření

Cílená prevence vzniku křečových žil neexistuje. I když je sedavé zaměstnání rizikovým faktorem vzniku varixů,  jistě kvůli rozvoji křečových žil zaměstnání měnit nebudete, nicméně aktivní pobyb lze brát jako určitou prevenci proti zhoršení projevů křečových žil.

Pokud již pozorujete křečové žíly nebo již máte nějaké projevy žilní nedostatečnosti, je na místě provést cévní vyšetření, po němž je navržena jedna z možností léčby, operační či neoperační.

Díky moderním miniinvazivním metodám je operační léčba šetrná a vysoce učinná. 

Moderní metody léčby

„V dnešní době se nutně nemusíte trápit bolestivostí a dlouhou rekonvalescencí po operačním, chirurgickém řešení, protože existují miniinvazivní, efektivní zákroky v léčbě varixů. Například technika laserové ablace žil, která probíhá za pomoci ultrazvuku. Další variantou jsou radiofrekvenční moderní zákroky či nejnovější metoda uzavření žíly pomocí biologického lepidla, anebo například sklerotizace, jejíž podstatou je aplikace sklerotizační látky do křečové žíly, která žílu uzavře a ona se časem vstřebá. Tento zákrok je spíše zákrokem estetickým, nemá výslovně léčebný charakter. Prakticky u všech miniivazivních endovenózních metod jde o stejný princip – „nemocnou žílu“ vyřadíme miniivazivně a bezpečně z provozu injekčním zavedením kanyly a jejím „zatavením“ jako např. u laseru a po pár týdnech se žíla přemění ve vazivovou tkáň, prakticky „zmizí“.  Výkon nevyžaduje pracovní neschopnost ani výrazná omezení,“ říká MUDr. Tomáš Kneifl z Perfect Clinic.  

Nebojte se akupunktury

Pokud máte tendence ke křečovým žílám, tak kromě lékařských procedur je dobré nesedět dlouho v jedné pozici. A pokud již máte sedavé zaměstnání, tak se často protahujte nohy. Ideální je si dělat každé dvě hodiny krátké procházky. Můžete vyzkoušet i akupunkturu. Jehličky zlepšují průtok v krvi.  

„Křečové žíly nemají rádi chlad. Proto se nesprchujte horkou vodou (ta roztahuje cévy), ale dopřejte svým nohám chladivé zábaly či koupele. Dobré je nenosit často příliš těsné oblečení. Výběr bot by měl být také důležitý. Nejsou vhodné vysoké podpatky ani boty bez podrážky, jako jsou baleríny. Ideální výška podpatku je 3 cm,“ dodává cévní chirurg Kneifl.