Na letošním festivalu Kmochův Kolín vystoupí Neckář

Letošní festival dechových orchestrů Kmochův Kolín nabídne vystoupení italských praporečníků nebo orchestr Senioři z Antverp. Publiku se také představí v poslední době velmi populární Václav Neckář se skupinou Bacily. ČTK to v úterý sdělila manažerka festivalu Jana Homolková. Přehlídka se koná od 7. do 10. června.

Píseň Půlnoční z filmu Alois Nebel v Neckářově podání byla považována za jednu z největších událostí loňského roku v tuzemské populární hudbě. "Stala se okamžitě hitem i u mladých posluchačů, možná i díky zajímavému spojení hudebníků ob několik generací," podotkla Homolková.

Právě zaměření na širší publikum včetně nejmladší generace je i cílem pořadatelů Kmochova Kolína. "Jsme velmi hrdí, že nám Václav Neckář potvrdil účast a svým vystoupením v pátek 8. června završí program na Kmochově ostrově, který bude mimo jiné věnovaný spolkům a skupinám z kolínského regionu," uvedla dramaturgyně festivalu Scarlett Vondrušková.

Zajímavým festivalovým zážitkem by mělo být i vystoupení belgického orchestru Senioři, který byl založen v roce 1974. "Má přes 80 hudebníků, bývalých profesionálních muzikantů, kteří pocházejí ze 40 různých orchestrů provincie Antverpy a někteří z nich dojíždějí na zkoušky více než 120 kilometrů," uvedla Homolková.

Velká očekávání budí i další účastníci festivalu, zejména italští praporečníci v pestrých renesančních kostýmech. Jejich vystoupení s velkými městskými prapory je od dávné historie spjato s italskými městskými slavnostmi. Soubor doplňují bubeníci a hráči na barokní trubky, clariny. "Sbandieratori Sancepolcro vystupují po celém světě, jejich kalendář je velmi plný a místa svých vystoupení si velmi pečlivě vybírají - proto jsme velice rádi, že přijali účast na letošním ročníku," uvedla Homolková.

Festival Kmochův Kolín je věnován památce kolínského rodáka, legendárního skladatele a kapelníka Františka Kmocha (1848 až 1912). První ročník se uskutečnil v roce 1962. Jeho cílem bylo prezentovat českou dechovou hudbu a srovnávat úroveň tuzemských, později i zahraničních dechových orchestrů. Postupně se z něj stala ojedinělá přehlídka evropského významu. Tradici festivalu město přerušilo jen v roce 2006.

zdroj: ČTK