Lidé v Červených Pečkách jsou proti výstavbě chemičky

Středočeský krajský úřad vydal souhlasné stanovisko k záměru společnosti Stachema Kolín vybudovat na okraji Červených Peček na Kolínsku svůj další závod na výrobu chemických přípravků a stavební chemie. S výstavbou továrny v bývalé cihelně nesouhlasí místní lidé. Firma slibuje investice do životního prostředí a chce přednostně nabídnout zaměstnání lidem z okolí, píše dnešní Kolínský deník.

Proti záměru společnosti se bouří nejvíce lidé z nedalekých obcí Polepy, Hluboký Důl a Nebovidy. Uspořádali i protestní petici. Mají obavy z nárůstu nákladní a osobní dopravy, zvýšení hluku, vibrací, prašnosti, narušení krajinného rázu, ale i z vlastní výroby. "Stále fouká západní vítr, všechno to budeme mít v zahradách," namítali lidé při veřejném projednávání záměru. Obávají se i snížení hodnoty svých nemovitostí.

Místostarosta Červených Peček Miloslav Kubín naopak záměr hájí. "Území začalo vypadat tragicky, je jedině dobře, že se začíná využívat," uvedl. Nový závod by podle něj neměl mít negativní dopad na životní prostředí.

Jednatel firmy Radim Novák na setkání slíbil příspěvek na úpravy komunikací, zalesnění části areálu závodu, přednostní právo zaměstnání pro lidi z přilehlých obcí, slevy pro místní na nákup či vytvoření fondu 0,2 procenta z obratu na životní prostředí.

zdroj: ČTK