Kolínská TPCA letos zřejmě vyrobí méně aut

Kolínská automobilka TPCA, která vyrábí miniauta Peugeot, Toyota a Citroën, letos zřejmě dodá o pětinu méně aut než loni. Zatímco v roce 2011 vyjelo ze závodu 270.705 vozů, letos by to mělo být 220.000 automobilů. Informovala o tom v úterý Mladá fronta Dnes. O omezení výroby a případném propouštění by se mělo rozhodnout příští týden. Už loni klesla výroba oproti předešlému roku o 8,5 procenta, což bylo nejméně od plného náběhu výroby v roce 2006.

"Objemy pro tento rok počítají v této chvíli s nižší výrobou, než tomu bylo v roce předchozím," řekl listu mluvčí firmy Radek Kňava.

Podle MfD v závodu, kde začíná kolektivní vyjednávání, panuje nervozita. "Hlavní bude uhájit pracovní místa, budeme požadovat nejprve odchod agenturních zaměstnanců," uvedl šéf odborového svazu Kovo Josef Středula. Podle něj se nedá čekat, že by se výroba rychle vrátila k růstu.

Někteří dodavatelé automobilky už začínají propouštět. Například kolínský Lear kolínskému úřadu práce oznámil, že propustí až 40 ze svých 160 zaměstnanců. "Nechtěl bych se k tomu vyjadřovat, je to citlivá záležitost," řekl šéf firmy Pavel Kučera.

Podle ředitele kolínského úřadu práce už se po městě začínají šířit zprávy o tom, že TPCA bude snižovat výrobu, podnik však zatím hromadné propouštění nenahlásil.

TPCA je společným podnikem firem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën postaveným v roce 2002 v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry. Výrobu závod zahájil v únoru 2005, výrobní kapacita je 340.000 aut.

zdroj: ČTK