Kolín věří, že si s obřím dluhem kvůli automobilce TPCA poradí

Vedení Kolína věří, že si s obřím dluhem, který vznikl při budování průmyslové zóny a bytů pro automobilku TPCA, poradí. Letošní splátka je sice dosud nejvyšší, město s ní však počítalo a rozpočet na letošek sestavilo bez větších problémů. Návrh mírně přebytkového rozpočtu zahrnuje hodně investičních akcí, byť většinou nejde o příliš nákladné projekty. Novinářům to řekl starosta Vít Rakušan.

"Chtěl bych popřít veškeré poplašné zprávy, které se objevují, a bulvarizující titulky v novinách, které už snad ani nechci opakovat," uvedl Rakušan (Změna pro Kolín). Chod města se podle něj nezastavil, radnice počítá s modernizací čistírny odpadních vod, opravuje silnice a chodníky, zatepluje městské budovy, vyměňuje okna ve školách, investuje do kamerového systému, plánuje opravy domova důchodců, výstavbu podnikatelského inkubátoru či zřízení městské galerie.

Závazky spojené s vybudováním průmyslové zóny v Ovčárech a bytů pro automobilku jsou v součtu kolem 900 milionů korun. Bývalé vedení radnice počítalo s pomocí vlády, kterou mělo údajně přislíbenou. Ta ale nepřišla a závazky zůstaly městu. Letošní splátka má činit 125 milionů. "Nyní jsme na pomyslném vrcholu dluhové pyramidy. To znamená, že dluhová služba v roce 2012 je vůbec nejvyšší, jakou město Kolín mělo," uvedl Rakušan.

V dalších letech má ale výše splátek klesat a v roce 2028, kdy by měly být veškeré závazky uhrazeny, bude splátka jen 20 milionů. Město chce s bankami také jednat o takzvané linearizaci dluhu. Znamenalo by to, že splátky by byly vyrovnanější - v nejbližších letech by se dluhová zátěž o něco snížila a ke konci období by naopak vzrostla. "Tento rok je pro splácení sluhu nejhorší, přesto jsme rozpočet sestavili bez problémů, protože s dluhem kalkulujeme," zdůraznil Rakušan.

Kolín chce letos hospodařit s příjmy 736 milionů a výdaji 733 milionů korun. Přebytek necelé tři miliony je ponechán jako rezerva pro případ, že by se stalo něco nepředpokládaného. Místostarosta Jan Pospíšil (TOP 09) podotkl, že na rozdíl od situace, která byla před rokem, má město splaceny veškeré faktury po lhůtě splatnosti. "Neopakuje se stav z loňského roku, kdy jsme před sebou tlačili nějakých 35 milionů korun nesplacených faktur," podotkl. Rozpočet zatím schválili radní, ještě se jím ale musí zabývat finanční výbor a 30. ledna ho budou projednávat zastupitelé.

Kolín chce letos investovat hlavně do přestavby čističky, která má začít 1. dubna. Spolufinancování městu v příštích dvou letech odčerpá z městské pokladny 60 milionů korun. Hlavní část zdrojů má zajistit osmdesátimilionová dotace EU, která ale ještě nebyla definitivně schválena. "Dostali jsme stanovisko z ministerstva životního prostředí, že z jejich pohledu je vše v pořádku a nic nebrání tomu, aby nám byla dotace udělena, nicméně situaci stále ještě technicky řeší Státní fond životního prostředí," poznamenal Rakušan.

zdroj: ČTK