Kolín chce další dvě kamery, celkem jich má střežit pořádek 20

Kolín požádá ministerstvo vnitra o dotaci na další dvě bezpečnostní kamery. Pokud s žádostí uspěje, bude jich na pořádek ve městě dohlížet celkem dvacet. Podle starosty Víta Rakušana (Změna pro Kolín) by to byl už dostatečný počet. Další investice by pak směřovaly do zdokonalení a údržby celého systému, řekl dnes Rakušan novinářům. Město, které je významnou průmyslovou oblastí s velkou migrací lidí, dlouhodobě trápí vysoká kriminalita. Podle starosty se situace nelepší. 

"Třeba vývoj v drogové kriminalitě je pro nás dlouhodobě nepříznivý a je to bohužel dlouhodobý trend," uvedl starosta. Poukázal na to, že Kolín je průmyslovým městem, které má výhodnou polohu pro pachatele trestných činů - není příliš vzdáleno od Prahy a nachází se v něm i velký počet ubytoven. Starosta připomněl i to, že v posledních letech vzrostl počet obyvatel Kolína o více než tisíc na 31.000. "Objektivních faktorů, že tady kriminalita vzrůst musela, je bohužel hodně," uvedl. 

Celkové náklady na pořízení nových bezpečnostních kamer mají činit 640.000 korun, přičemž dotace pokryje zhruba polovinu. Umístění zatím není dořešeno, protože se na něm dosud neshodly městská a republiková policie. "Počkáme, jak se tyto dvě složky dohodnou, protože to rozhodnutí necháváme především na nich," uvedl starosta. Kromě kamer chce město požádat také o peníze například na bezpečnostní řetízky pro seniory nebo materiály pro prevenci na školách. Včetně kamer a spoluúčasti města by letos mohlo jít na projekty prevence kriminality 850.000 Kč. 
    
Dlouhodobě vyšší kriminalitu v Kolíně policie přičítá příchodu velkých investorů do regionu, který s sebou přinesl velkou migraci. Podle Rakušana město doplatilo na to, že nebyly splněny některé sliby státu související s budováním průmyslové zóny a automobilky TPCA. Počítalo se podle něj například s tím, že na Kolínsku vznikne jedno policejní oddělení navíc, kvůli tomu byla škrtnuta některá tabulková místa policistů. Nové pracoviště to mělo kompenzovat, což se ale nestalo. 
    
Problém ovšem podle Rakušana není ani tak s počtem tabulkových míst, jako spíš s jejich obsazením. Nyní do schváleného počtu chybí asi dvacítka policistů. Policie sice loni počet příslušníků v Kolíně zvýšila, ale podle starosty se to zatím tolik neprojevilo. Z pěti nových policistů se tři ještě stále školí. "Takže reálně v Kolíně přibyly jen dvě mladé policistky," dodal Rakušan. 
    
Nedostatek policistů trápí celé střední Čechy. Do počtu 3634, který by měl v regionu být, jich počátkem roku chybělo 128. Podle náměstka krajského policejního ředitele Jana Ptáčka by se však měl letos podstav snížit, protože pokračuje nábor nových policistů.
 
zdroj: ČTK