Jak dostat do interiéru více denního světla?

Pokud chcete dostat do svého bytu či domu více světla, nemusíte spoléhat pouze na řešení pomocí žárovek. Světlo do místnosti můžete přivést i přirozenou cestou, a to navíc světlo denní, které má blahodárný vliv na vaše zdraví i psychiku. Řešením je světlovod se střešní kopulí a tubus, který tvoří výkonná zrcadla s maximální odrazivostí.

Tubus je opatřen rozptylovačem světla, takzvaným difuzérem, který světlo rovnoměrně rozptyluje do prostoru tak, aby jeho intenzita nikoho neoslňovala. Originální střešní kopule Silver je vyrobená ze speciálního materiálu Plexiglass, který je podobný sklu, ale je pružnější. Nešpiní se, protože má hladký a tvrdý povrch a tvar, který je samočistící s každým deštěm. Je odolný vůči UV záření. Optické vlastnosti kopule jsou navrženy tak, aby si zachovala výborné vlastnosti pro sběr denního světla i při zatažené obloze. Tím zajišťuje vysoký výkon světlovodu po celý den.

Světlovod Lightway Crystal z českého křišťálu

Řada světlovodů Lightway CRYSTAL je jedinečná použitím skleněné střešní kopule. Ta je vyrobena z českého křišťálu a prakticky nestárne. Je oproti plastové kopuli odolná proti stárnutí, i když na ni působí intenzivní UV záření. Křišťál má vysokou schopnost sbírat denní světlo i v případě, že je pod mrakem a nezkresluje přirozené barvy denního světla. Povrch křišťálu je velmi tvrdý a hladký, neulpívá na něm smog a nečistoty. Křišťálová kopule nezežloutne po pár letech na střeše a světlo propouští stále stejně po desítky let. Optické vlastnosti kopule jsou navrženy tak, aby si zachovala výborné vlastnosti pro sběr denního světla a tím vysoký výkon celého světlovodu i při zatažené obloze. Řada Lightway Crystal se vyrábí v několika různých velikostech. Více na www.lightway.cz.

Který materiál zvolit při výběru světlovodu? Plast nebo sklo?

Nejčastěji jsou střešní kopule světlovodů vyrobeny buď z plastu či ze skla. „Plastové kopule bývají z polykarbonátu, jedná se o velmi pružný plast, který je ale velmi náchylný k poškrábání. Není odolný vůči UV záření, po pár letech tak u něj dochází ke zbělení nebo zežloutnutí a tím ke snížení propustnosti světla až o 50 %. Takové zabarvení polykarbonátu je vidět na střešních světlících nebo na starších krytech reflektorů aut. Kopule se z tohoto plastu vyrábí z důvodu snadného zpracování a nízké ceny základní suroviny.

Dále mohou být plastové kopule vyrobeny z kvalitního plastu s názvem Plexiglass, který se svými vlastnostmi blíží sklu. Jsou více odolné vůči poškrábání a mají přirozenou odolnost vůči UV záření. Mají dobrou propustnost světla po dlouhou dobu životnosti. V neposlední řadě pak mohou být střešní kopule vyrobeny ze sodno draselného optického skla nebo z křišťálového skla. Jejich propustnost pro světlo se časem nemění. Jejich povrch je tvrdý a neulpívá na nich smog (nevpéká se do povrchu) a prachové nečistoty. Každý déšť dokonale kopuli omyje a tím je samočistící. Povrch se nepoškrábe poletujícím prachem při silném větru. Mají výborné optické vlastnosti a schopnost sbírat denní světlo a posílat jej do tubusu. Nestárnou vlivem UV záření a střídáním teplot a vlhkosti,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.