Jak chytře nakupovat na internetu, nejen před Vánoci

Chcete se raději vyhnout únavnému běhání po obchodech a někdy nekonečným frontám? A navíc ušetřit peníze? Ideálním řešením je nakupovat na internetu. Dnes již takto nakoupíte téměř vše. Nejen elektroniku, kosmetiku nebo pneumatiky, ale i stále populárnější módu nebo sportovní vybavení. Máme pro vás několik tipů, jak chytře nakupovat online, a to nejen před Vánoci.  

Využívejte srovnávače 

Při nákupu na internetu byste neměli opomenout srovnat si nabídky. Není totiž nic jednoduššího, než se v rychlosti podívat na výstupy internetových srovnávačů. Na portálech typu Heureka.cz nebo Zbozi.cz najdete během pár minut přehled nabídek a cen. Můžete takto ušetřit i tisíce korun. A také si pročíst recenze uživatelů na vybraný výrobek, stejně tak na prodejce. Jistě si ale dejte pozor na podezřele levné nabídky. Pravděpodobnost, že se jedná o neseriózního prodejce, je vysoká. Zde se určitě vyplatí pročíst reference na daném portálu i jinde na internetu.

Plaťte online, je to bezpečné a ušetříte

Při platbě online ušetříte nejen peníze za dobírku, ale i čas, protože platba probíhá ihned. Platby online u zavedených e-shopů se již dnes nemusíte vůbec obávat. „Zatím nejlepší v praxi používaný systém je 3D-secure. Používá k identifikaci kromě čísla karty, platnosti a tzv. CVV či CVC kódu také dodatečnou identifikaci. Při každé internetové platbě vám totiž banka zašle SMS s ověřovacím kódem a platba proběhne až po jeho zadání. Pokud to tedy jde, používejte 3D-secure, který najdete také pod názvy „Verified by Visa“ nebo „MasterCard SecureCode“,“ doporučuje Gabriela Brůhová ze Sberbank. 
Pokud navíc za nákup na internetu zaplatíte kartou a obchodník vám zboží nedodá, banka vám peníze vrátí zpět. Stačí banku o toto požádat a pokud obchodník neprokáže, že vám zboží dodal, stáhne banka zaplacenou částku zpátky, jedná se o tzv. službu chargeback.

Nebojte se nakoupit na zahraničním eshopu. Lze tak ušetřit

Další zajímavou možností, jak při online nákupech ušetřit, je nakupování na zahraničních eshopech. Dlouhodobě oblíbené jsou e-shopy z USA a poslední dobou získávají stále větší popularitu i čínské internetové obchody. Dobrou zprávou je, že při nákupech do 22 EUR neplatíte clo ani DPH. Při nákupech nad 150 EUR naopak obojí zaplatíte, ale cena zejména při nákupech v Číně bývá tak výhodná, že se i taková transakce vyplatí. Pokud takto budete nakupovat vánoční dárky, dejte si časovou rezervu na dopravu, která se může protáhnout.

Nákup módy online - trend roku 2017

Stále populárnější je na internetu také nákup módy.  I v ČR přibývá e-shopů se zajímavou nabídkou a značkami. Internetové obchody nabízející široké spektrum oblečení, bot, kabelek či módních doplňků jsou uživatelsky přívětivější a dokáží módní kousky lépe prezentovat než před lety. Při nákupu módy online ušetříte čas, síly a nervy z běhání po obchodech a pohodlně si vše vyberete v teple domova. Když vám pak přijde balíček, můžete samozřejmě využít lhůtu pro vrácení zboží bez udání důvodu. Někteří prodejci nabízejí dokonce vrácení bez udání důvodu do 90 dnů, a navíc předplacené zpětné poštovné. Pak můžete směle darovat módní kousek pod stromeček bez obavy ze ztráty, pokud byste netrefili třeba velikost.

Na smysluplné dárky si půjčte, ale vybírejte 

„Ne každý nákup či dárek je vhodné financovat půjčkou, ale pokud se jedná o věci, které jsou užitečné, dlouho vydrží, a navíc udělají radost, proč ne. Pak lze dárek považovat za vhodnou investici,“ říká Gabriela Brůhová ze Sberbank. Pokud se jedná o bezpečnou jízdu v autě díky novým pneumatikám nebo o kvalitní lyžařské či snowboardové vybavení, pak není o smysluplnosti pochyb. „Krátkodobý nedostatek financí lze navíc řešit pomocí kreditní karty, která nabízí až 45 dní bezúročného období,“ uzavírá Brůhová.