Dlouhá záruka je reálná. Firmy jdou proti výrobkům určeným k rychlé výměně a kazítkům

Kazítko je dnes již běžně používaný název důležité součástky výrobku spotřebního zboží, která má „plánovanou“ životnost a přestane fungovat krátce po uplynutí záruční doby výrobku. Koupený spotřebič pak nefunguje a jeho oprava je tak komplikovaná a drahá, že se do ní nikdo raději nepouští. Světlo na konci tunelu ale svítí a stále jsou firmy, které se nespokojí s trendem spotřebního zboží na pár let.

Střecha, stavebniny a centrální vysavače garantují nejdelší záruku

Nejdelší poskytovanou záruční dobou můžeme najít nejčastěji ve stavebnictví. To je pochopitelné, protože bydlení je investicí nezřídka na celý život. Nejsou to ale jenom stavební materiály a střešní krytiny, ale i vybrané centrální vysavače. V tomto případě se již jedná o řemeslně vyrobené produkty, kde si výrobce stojí za kvalitou a životností každé součástky. Jinak by to nemohlo fungovat.

Například na některé střešní krytiny se vztahuje záruka mezi 30 až 50 lety, a to nejčastěji na betonové a pálené tašky. V případě reklamace tak má zákazník u většiny dodavatelů či prodejců nárok na bezplatnou výměnu krytiny za novou, zajištění dopravy na místo určení, doprovodný servis i montáž. Ale nejedná se jen o tento jeden stavební materiál. Například na tepelnou izolaci se vztahuje záruka okolo 30 až 40 let, na komínové systémy přibližně 30 let, na cihly a další stavební materiál 25 až 30 let, na vybrané centrální vysavače Husky 25 let a na některá plastová okna 20 let.

Cesta kvality

Existuje tedy i jiná cesta, a to nejen pro materiály pro stavbu, u kterých se dlouhá životnost předpokládá. Kvalitní produkt, který je vyroben s řemeslnou dovedností z kvalitního materiálu. Například kanadské centrální vysavače Husky vycházejí konstrukčně z průmyslových vysavačů celokovového provedení vyráběných přes 50 let. Tato značka, zastoupená v ČR firmou Newag, bije na poplach a výrobce, kterým není současná situace lhostejná, plánuje spojit do asociace.

Zákonný rámec

Například ve Francii se k problému postavili tak, že přijali zákon, který hovoří o zakázaném „souhrnu technik, s jejichž pomocí výrobce, a to hlavně při samotné konstrukci výrobku, záměrně zkracuje jeho životnost nebo použitelnost, aby zákazníky přiměl k častější obměně“. Pak lze takovéto praktiky postihovat podobně jako jiné podvody a podobná legislativa se plánuje v celé EU.