Denní světlo a sluneční paprsky pomáhají s posilováním imunity

S příchodem jara přibývá slunečních paprsků, jejich blahodárné účinky na naše zdraví i psychiku si však nyní můžeme užívat pouze v omezené míře. O to více bychom však měli své tělo vystavovat slunci a čerpat jeho energii a sílu, která podle některých odborníků může pomoci i v boji proti koronaviru. Jak jít slunci a dennímu světlu naproti, aniž bychom porušovali doporučená opatření?

Změna stereotypů. Cesta do práce

Přestože je nyní omezen pohyb na veřejnosti, cestování do práce a z práce se řadě lidí nevyhne. Pokud to počasí a denní doba dovolí, je právě tento čas ideální příležitostí, jak načerpat energii a vitamíny ze slunce. Místo cesty MHD můžete jít do práce pěšky, nebo alespoň vystoupit o pár stanic dříve. Vyhnete se tak kontaktu s cizími lidmi, a navíc nasajete nejen blahodárnou energii ze slunce, ale během dlouhých dní v uzavřených prostorách svých domovů prospějete i své fyzické kondici. UV záření podle některých odborníků může mít pozitivní vliv i v boji proti koronaviru, protože pomáhá ničit viry ve vzduchu. Stejně tak většině virů nesvědčí ani teplo. Příchod jara a nástup léta by tak mohl znamenat naději v šíření onemocnění. Názory lékařů se však v tomto ohledu různí, protože se jedná o nový virus. Lékařka a výzkumná pracovnice CDC Nancy Messionnier uvedla, že je předčasné předpokládat, že teplo a sluneční světlo budou viry temperovat. Protože jsme s tímto patogenem ještě neprošli ani jediný rok. Zároveň ale Elizabeth McGraw, ředitelka Centra pro infekční choroby na Pennsylvania State University, nedávno pro časopis Time uvedla, že kapičky, které nesou viry, nezůstávají zavěšeny ve vlhkém vzduchu tak dlouho a vyšší teploty vedou k rychlejšímu znehodnocení virů.

Sluneční záření, ale má také další pozitivní vliv na naše tělo. Stačí totiž zhruba 15 minut na slunci, aby si tělo vytvořilo zásobu vitamínu D. „Vitamín D je nepostradatelný nejen pro zdraví našich kostí a zubů, ale pomáhá udržovat zdravé také svaly, srdce, mozek i imunitní systém. Do značné míry je na něm závislá i naše dobrá nálada,“ říká MUDr. Michaela Vančatová.

Čerstvý vzduch a sluneční paprsky v bytě

Protože v současné situaci není dobrý nápad vyrážet sportovat a volně se pohybovat venku, pokud to není nutné, nabízí se přizpůsobit podmínky v domácím prostředí. V případě, kdy máme možnost vyjít ven na balkon či na zahradu, je nyní vhodný čas přizpůsobit tento prostor dennímu využívání. Stejně tak ale lze využít i prostoru oken v bytech, kde můžete nejen čerpat energii ze slunce, ale také si sem přemístit pracovní stůl nebo si zde zařídit provizorní soukromou kancelář. Protože sluneční paprsky a denní světlo působí kromě našeho fyzického zdraví také na naši psychiku a dobrou náladu.

Právě v tyto dny se nabízí i možnost prosvětlení bytu, aby do něj měly možnost sluneční paprsky lépe vstoupit a využili jste denního světla v plné míře. Prosvětlit byt pomohou například vhodně umístěná zrcadla, která mohou odrážet protilehlá okna a denní světlo.

Nedostatek přirozeného denního světla v uzavřených prostorech mohou vyřešit také světlovody. Ty mohou přivést dostatek světla do bytů a domů, které mají malá okna nebo mají okna na světové strany, kde svítí slunce jenom malou část dne. Stejně tak do prostorů chodeb či jiných místností bez oken, kde si nejeden z nás v současné situaci povinného home office musel pořídit provizorní kancelář.

„Instalace světlovodu je velmi snadná a rychlá, průměrně zabere jen 4 hodiny a o celé se postará dodavatel. Samotný princip světlovodů je pak v zásadě poměrně jednoduchý. Sbírají denní světlo na střeše, fasádě nebo třeba na terase a poté jej vedou vysoce reflexním tubusem přímo do místnosti nebo prostoru, kde vyřeší problém nedostatku denního světla,“ říká Jakub Brandalík z Lightway.