Automobilka dál snižuje počet zaměstnanců

Kolínský výrobce malých aut chce znovu snížit počet zaměstnanců. Přiměla jej k tomu krize na automobilovém trhu, konkrétně nižší prodeje výrobků. Firma TPCA minulý týden proto představila program dobrovolných odchodů. Nabídku odstupného, které bude závislé na odpracované době, může využít 250 zaměstnanců. Ta počítá s vyplacením jednoho až tří průměrných výdělků podle délky pracovního poměru. Výrobce navíc připravuje i aktivity, které pomohou odcházejícím zaměstnancům při hledání nového uplatnění. 

Evropský automobilový trh vyznačující se vysokou mírou konkurence prochází těžkým obdobím. Hlavní evropské trhy vykazující poklesy již na konci roku 2011, neobnovily růst ani v 1. polovině letošního roku.

Tento trend je patrný především v jižních státech Evropy a zejména v segmentu A, tedy u malých vozů. Lze očekávat, že obtížná situace na trhu bude pokračovat i v druhé polovině roku.

"Musíme reagovat na situaci na trhu," říká Satoši Tačihara, prezident společnosti a dodává: "Naše klíčové trhy v západní a jižní Evropě zažívají těžké časy a naše výroba musí reagovat na očekávané nižší objednávky v druhé polovině letošního roku a v příštím roce. Udělali jsme hodně pro to, abychom pro naše zaměstnance našli náhradní aktivity. Bohužel musíme přijmout další opatření a nabízíme zaměstnancům možnost dobrovolných odchodů."
 
V TPCA pracuje nyní 3.000 zaměstnanců.