Archeologové v Cerhenicích našli další pravěké hroby

Pohřebiště z mladší doby bronzové a z období stěhování národů i kostru takzvaného skrčence z doby ještě starší objevili archeologové v Cerhenicích na Kolínsku při výzkumu, který předchází výstavbě rodinných domů. V několika hrobech jsou zde k vidění kostry lidí položené hlavou směrem k západu. "Takové pohřebiště se v Čechách najde tak jednou za tři až čtyři roky," řekl ČTK Zdeněk Beneš z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech.

Záchranný archeologický výzkum začal v Cerhenicích zhruba před dvěma týdny a potrvá zřejmě do konce března. Část pohřebiště z mladší doby bronzové tu archeologové našli už před čtyřmi lety před zahájením stavby příjezdové cesty.
 
Nyní objevené hroby původně obsahovaly i šperky a nádoby s jídlem, ve většině případů byly podle archeologů ale brzy po pohřbu vykradené. "Projevuje se to v tom, že dolní polovina těla je v pořádku, je uložená dobře, ale horní polovina těla je rozházená. Někdy jsou celé části těla přehozené," uvedl Beneš.
 
Bohatší ženy byly podle něj pochovávány například s dlouhými náhrdelníky nebo stříbrnými a pozlacenými sponami, přezkami a dalšími šperky. Kvůli zlodějům se ale v hrobech dochovaly většinou jen skleněné zbytky šperků.
 
Na stejném místě bylo podle archeologů také pravěké sídliště. "Kolínsko bylo v pravěku jednou z nejhustěji osídlených oblastí v Čechách, a to od příchodu prvních zemědělců v neolitu bez přerušení až po současnost," doplnil Beneš. V nedaleké Velimi se například našlo opevněné sídliště z doby bronzové s oběťmi válečného boje a v Dobřichově na Kolínsku bylo nalezeno významné pohřebiště z doby římské.
 
zdroj: ČTK