6 nejčastějších úrazů v létě

Léto, a zejména to prázdninové, se blíží. Ale pozor! Právě v tomto období prudce stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat obzvlášť pozor. Přikládáme i tabulku, ze které je patrné, v jakých okresech (nebo krajích) se úrazy stávají dospělým a dětem nejčastěji.

„V letních měsících a za pěkného počasí, v době letních dovolených a školních prázdnin obzvlášť, se zvyšuje koncentrace lidí v lesích, na cyklostezkách, koupalištích a dalších lokalitách sloužících k relaxaci či sportu. A právě zde je riziko vzniku úrazu největší,“ uvádí ředitelka odboru služeb klientům životního pojištění ČSOB Pojišťovny Sylva Svobodová.
 
Více než polovinu „letních úrazů“ tvoří šest typů poranění, kterým je ve většině případů možné zabránit prevencí. „Typickým příkladem jsou bruslaři na cyklostezce nejen bez přilby, ale i bez chráničů kolen a loktů,“ popisuje Sylva Svobodová z ČSOB Pojišťovny.
 
Léto také láká vyzkoušet stále odvážnější – a také riskantnější - oddychové sportovní činnosti, kdy často může dojít k přecenění osobních možností, ztrátě odhadu a pozornosti. „Nejen dospělí se potýkají se zvýšeným výskytem, významný statistický podíl zaujímá i dospívající generace, včetně malých dětí,“ doplňuje Sylva Svobodová z ČSOB Pojišťovny.
 
Letních TOP 6 úrazů
Typ úrazu Podílové zastoupení dospělí/ děti
Tržné rány a odřeniny 26% / 34%
Pohmoždění dolní končetiny 16% / 12%
Podvrtnutý kotník 14% / 12%
Pohmoždění horní končetiny 14% / 13%
Vymknuté klouby horní končetiny 8% / 11%
Podvrtnuté koleno 9% / 4%
 
Svou roli může sehrát i územní příslušnost. S největším procentem vyjadřujícím pravděpodobnost úrazu stanuli v čele žebříčku podle okresů za uplynulý rok 2013 lidé z Českokrumlovska a Českobudějovicka. Na opačném pólu tabulky figurují lidé z okresů Mladá Boleslav a Sokolov. Vyplývá to z tzv.  Indexu úrazovosti, kterým ČSOB Pojišťovna sleduje, jak se liší míra pravděpodobnosti vzniku úrazu u lidí z jednotlivých okresů nebo krajů republiky.
 
„Odpověď na otázku, proč tomu tak je, znají asi nejlépe přímo lidé v daném okrese. Z našeho úhlu pohledu je to statistická zajímavost, která poukazuje na to, že v některých okresech jsou na sebe lidé opatrnější a v jiných se zase úrazy lidem stávají častěji,“ konstatuje Sylva Svobodová z ČSOB Pojišťovny a dodává. „Vznik úrazu může nejvíce ovlivnit člověk sám svým chováním, které by mělo být co nejvíce preventivní.“
 
7 základní pravidel prevence nejčastějších letních úrazů:
- na kole, bruslích a motocyklech používejte vždy ochranné pomůcky (přilbu, chrániče…)
- neskákejte do vody, kterou neznáte
- délku běžeckých, turistických a cyklistických tras volte přiměřeně svým schopnostem (často za vznikem úrazu stojí únava)
- v lese či po horách nechoďte v delších úsecích se skloněnou hlavou nebo blízko za sebou
- věnujte pozornost technickému stavu svého kola (sjetý vzorek, povolená brzdová lanka atd.), bruslí (sjetá kolečka či brzdička) či motocyklu a koneckonců jakémukoliv dopravnímu prostředku
- buďte obezřetní při kontaktu s cizím psem, případně jinými zvířaty 
- vyvarujte se konzumace alkoholických nápojů během rekreačních aktivit (kolo, brusle, koupání atd.)