Škody po vloupání do domácností dosahovaly loni přes 327 milionů korun

Během loňského roku bylo nahlášeno více než 6000 vloupání do domácností. Škody dosahovaly přes 327 milionů korun a objasněnost těchto případů je necelých 26 %. V praxi to znamená, že dopaden je průměrně jeden zloděj ze čtyř. Ale ani dopadení zloděje není zárukou navrácení peněz. Vyplatí se tak proti těmto případům svou nemovitost pojistit. Poštovní spořitelna ve svém průzkumu uvádí, že z celkových škod, které jsou klientům proplaceny, tvoří krádeže až 18 %. Na pomyslném žebříčku si tak krádeže drží druhé místo, nad nimi jsou jen vodovodní škody.

Alarmující je také stav zabezpečení některých bytů. Podle průzkumu ČSOB Pojišťovny má bezpečnostní dveře  pouze 40 % domácností. Přitom právě kvalitní zabezpečení pomůže nejen nemovitost ochránit, ale také snižuje cenu pojistky. „Obecně platí, že pokud je byt či dům zabezpečen vchodovými dveřmi minimálně ve III., lépe však ve IV. bezpečnostní kategorii s kováním ve stejné bezpečnostní třídě, je do takové nemovitosti téměř nemožné se vloupat. Obdobně je pak potřeba nahlížet na zabezpečení prosklených částí bytu či domu v přízemí. Ty lze chránit bezpečnostními skly, foliemi nebo mřížemi,“ doporučuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti Next .

Přestože meziročně počet krádeží mírně klesá, škody po vloupáních jsou podobně vysoké. Může za to i stále dražší vybavení bytů, kde v řadě domácností najdeme i takzvané chytré systémy. Na pozoru by se měli mít také majitelé bytů a domů, kteří zabezpečení podceňují nebo nemají žádné. Zde totiž riziko vloupání oproti bytům a domům zabezpečeným roste. Zloději vždy volí raději cestu nejmenšího odporu.

Podle dostupných statistik zloději nejčastěji používají při vloupání hrubé síly. Především u nekvalitních dveří se slabou cylindrickou vložkou, kterou překonají obyčejným rozlomením. Nejvíce ohrožené jsou byty v panelových domech, které majitelé nechávají s původními dveřmi, často staršími i dvaceti let. Takové dveře zkušený zloděj překoná během pár vteřin.