Kraj rok po zatčení Ratha: Lepší atmosféra, staré problémy

Středočeský kraj prošel od loňského zatčení bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) výraznou proměnou. Po nástupu někdejšího příbramského starosty Josefa Řiháka (ČSSD) do vedení kraje začali mnozí zastupitelé včetně opozičních hovořit o otevřenějším přístupu a celkově lepší atmosféře na krajském úřadu. Kritici ale krajské vládě vytýkají některá personální rozhodnutí nebo například to, že ačkoliv v jiných oblastech se šetří, výdaje na provoz krajského úřadu rostou. Problémy podle pozorovatelů přináší také pnutí uvnitř středočeské ČSSD, které se projevuje i zhoršenými vztahy mezi některými členy krajské vlády. 

Řihák míní, že se kraj za Ratha příliš "rozkročil" a současné vedení musí více šetřit. Některé projekty včetně plánované rekonstrukce buštěhradského zámku, figurující v Rathově korupční kauze, tak byly zastaveny. Podle krajského zastupitele za TOP 09 a Starosty Víta Rakušana by však hejtmanství měl více myslet na to, jak získat evropské peníze v příštím programovacím období. "Kraj se zaměřuje především na operativu a řešení svého obřího dluhu, ale nemyslí koncepčně do budoucna, což ho může stát obrovské peníze v příštích letech," obává se Rakušan. 

Podle Řiháka se úřad pod jeho vedením snaží chovat transparentně a zveřejňovat maximum informací na internetu, například o vypsaných zakázkách nebo udělených dotacích. "Změnili jsme strukturu kraje, změnili jsme zadávání zakázek, už nechceme firmy, které to tady dělaly, nelosuje se, máme svůj vlastní odbor, který tyto věci dělá," vyjmenoval. I on si myslí, že atmosféra na úřadu se změnila. "Možná se tady zlepšilo klima. Nevím. Já o těchto věcech moc nepřemýšlím, protože jsem už v Příbrami jako starosta byl pragmatik a vždycky jsem chtěl jít dopředu," poznamenal. 
    
Za pravdu mu v mnohém dávají i oslovení opoziční zastupitelé, byť jedním dechem dodávají, že staré problémy přetrvávají i po Rathově odchodu. "Pozitivní věcí je změna atmosféry při jednáních v zastupitelstvu. Arogantní, zlomyslný, demokratickou diskusi a opozici nerespektující David Rath byl vystřídán lidsky se chovajícím a osobnostně vyzrálejším Josefem Řihákem," uvedl zastupitel za ODS Jan Skopeček. Podobně to vidí i Rakušan. "Hejtman Řihák se s opozicí na rozdíl od bývalého hejtmana snaží komunikovat, tam bych ten rozdíl viděl," řekl. 
    
Podle komunistického zastupitele Zdeňka Milaty byl kraj dříve reprezentován celostátně významnou osobností, což určovalo i přístup médií a veřejnosti. "Krajská politika však není dílem jednotlivců a to se nyní v plné míře potvrzuje. Jsem rád, že od voleb je situace na kraji méně polarizovaná," dodal. 
    
Opozici ale vadí některá personální rozhodnutí, například jmenování bývalého policisty Emila Mašanky, který v minulosti odložil vyšetřování kauzy prodeje příbramské polikliniky, šéfem krajského odboru veřejných zakázek nebo skutečnost, že někdejší Rathova spolupracovnice Johana Novotná se stala ekonomickou náměstkyní kolínské nemocnice. Pozastavuje se i nad novým angažmá bývalé Rathovy mluvčí Berill Maschekové na krajském úřadě nebo výběrem koordinátora pro ekonomickou a finanční oblast Libora Cejzlara. "Výběrové řízení, jeho zařazení ve struktuře krajského úřadu i jeho pravomoci vzbuzují velmi vážné otazníky," namítl Skopeček. Podle ředitele krajského úřadu Zdeňka Štětiny je ale Cejzlar zbytečně démonizován. "Nepracuje na žádném významném postu, je referent," podotkl. 
    
Personální politiku kraje kritizuje i Rakušan, podle nějž se vybírají lidé na základě nejasných kritérií a okolností budících podezření, že bylo rozhodnuto na základě známosti ještě před výběrovým řízením. Vadí mu i kvalifikace nových pracovníků. "Jsou vybírány osobnosti, o jejichž kvalifikaci lze s úspěchem pochybovat. Jsou to lidé třeba pouze se středoškolským vzděláním, kteří jsou obsazováni na pozice ve finanční správě, v oblasti zahraničního styku," upozornil Rakušan. 
    
Skopečkovi vadí i to, že v krajské radě zůstali lidé spojení s minulou érou. Jde například o náměstky hejtmana Miloše Peteru a Marcela Chládka (oba ČSSD). Právě s nimi, ale i s dalšími lidmi ve vedení krajské ČSSD má Řihák podle pozorovatelů složitější vztahy. V březnu dokonce širší vedení středočeské ČSSD přijalo usnesení, podle nějž zásadní personální otázky v působnosti Středočeského kraje nemají být řešeny bez projednání v krajském výkonném výboru. Řihák to odsoudil. 
    
To, že současná středočeská garnitura není jednotná, je podle Rakušana zjevné i navenek. "Jako opozice cítíme, že ve vedení kraje existuje několik skupin, které spolu nejenže nespolupracují, ale jsou doslova proti sobě, což samozřejmě fungování Středočeského kraje jednoznačně ztěžuje. Ta situace je viditelná při každém jednání každého orgánu, každé komise, každého výboru, nemluvě o zastupitelstvu," prohlásil Rakušan. 
 
zdroj: ČTK